Białystok: onkologia z konsolami wspomagającymi rehabilitację dzieci

Autor: DMX, Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2012 10:01

Nowoczesną konsolę z czujnikiem ruchu, duży telewizor LCD i zestaw gier Fundacja Iskierka przekazała na oddział onkologii i hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Białystok: onkologia z konsolami wspomagającymi rehabilitację dzieci

Jak informuje Fundacja na rzecz dzieci z chorobą nowotworową - Iskierka, 14 marca przekazany został zastaw technologii Kinect wspierający proces rehabilitacji dla Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego w Białymstoku. 

Jest to część szerszej akcji Fundacji przekazywania zestawów do interaktywnej zabawy oddziałom onkologii dziecięcej, o której pisaliśmy już w portalu rynekzdrowia.pl. Iskierka zwróciła się do firmy Microsoft o przekazanie chorym dzieciom konsoli, telewizorów LCD 32 cale i sensorów Kinect. Akcja prowadzona jest od grudnia 2010 roku.

Obecnie konsole do gier wspomagające rehabilitację ruchową dzieci z powodzeniem funkcjonują już w Katowicach, Chorzowie, Zabrzu, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Olsztynie, Warszawie i w Gdańsku. Docelowo Fundacja chciałaby aby taki sprzęt trafił do wszystkich 17 ośrodków leczenia chorób onkologicznych u dzieci w Polsce.

Prof. Maryna Krawczuk-Rybak, szefowa kliniki onkologii i hematologii dziecięcej UDSK w Białymstoku w rozmowie z Kurierem Porannym tłumaczy, że leczenie onkologiczne na ogół jest długie, a dzięki sprzętowi dzieci mogą się poruszać, co zapobiega zastojom krwi, czy zmianom zakrzepowym. Jak dodaje ważne jest, że dzieci mają zajęcie, nie muszą myśleć o chorobie, ani o przykrościach, które niestety dostarczają im lekarze.

Jak informują w Fundacji Iskierka wszędzie gdzie pojawiał się Kinect, przyjmowany był przez dzieci bardzo entuzjastycznie. Zamiast leżenia w łóżku, czy spacerów po szpitalnych korytarzach mogą zagrać wspólnie z innymi dziećmi, rodzicami czy personelem medycznym pobiegać, poskakać, potańczyć, a i rehabilitacja nie kojarzy im się już tylko z monotonnymi ćwiczeniami, ale i zabawą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum