Białystok: oddział zakaźny w szpitalu klinicznym opustoszeje?

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 11:35

- Na oddziale zakaźnym USK jest w tym momencie dwóch pacjentów, którzy powoli przygotowują się do wypisu. Później oddział zostanie niemal pusty, bo decyzją MZ, póki co, nie może przyjmować pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 - mówi Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Fot. USK w Białymstoku

Jak zauważa prof. Flisiak, w województwie podlaskim liczba testów na obecność koronawirusa spada z dnia na dzień - w ostatniej dobie podlaskie laboratoria wykonały zaledwie 150 badań. Jednocześnie spada liczba zakażeń. Sytuacja w regionie - według profesora - obecnie jest opanowana. Dodaje, że jeśli uporamy się z dużymi ogniskami koronawirusa, m.in. na Śląsku, to będzie można mówić o najbardziej optymistycznym scenariuszu, jaki zakładaliśmy na początku epidemii w kraju.

- W tej wersji fala epidemiologiczna zacznie zanikać na początku lata w całej Polsce - ocenia w Kurierze Porannym prof. Flisiak.

USK w Białymstoku ponad tydzień temu wznowił planowe przyjęcia, ale każdy pacjent zgłaszający się na hospitalizację musi obowiązkowo przejść test na koronawirusa. Drugą testowaną grupą są pacjenci, którzy w stanie ostrym przywożeni są karetkami - mają pobierane wymazy na oddziale ratunkowym. Testy wciąż są przeprowadzane także wśród pracowników, gdy zachodzi taka potrzeba.

Więcej: poranny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum