Białystok: nowy oddział covidowy w szpitalu wojewódzkim gotowy na przyjęcie pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 14:38

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku powstał oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Na razie przygotowano 45 łóżek, w najbliższym czasie przybędzie 40 kolejnych. Pierwsi pacjenci mogą być już kierowani do tej jednostki.

Białystok: nowy oddział covidowy w szpitalu wojewódzkim gotowy na przyjęcie pacjentów
Na razie przygotowano 45 łóżek, w najbliższym czasie przybędzie 40 kolejnych Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Oddział covidowy zlokalizowano w odrębnym budynku, w którym wcześniej działał Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy szpitala wojewódzkiego. 37 pensjonariuszy z tego zakładu przeniesiono do innej tego typu placówki w Dworakach Staśkach, 22 podopiecznych zostało w szpitalu wojewódzkim, przeniesiono ich w inne miejsce szpitala, gdzie - na jakiś czas - uruchomiono część zakładu pielęgnacyjnego.

Dyrektor szpitala Cezary Nowosielski wyjaśnił, że na nowym oddziale są dwu- i trzyosobowe sale dla pacjentów, w salach znajdują się gniazda na tlen medyczny. Na oddział trafiły m.in. kardiomonitory, łóżka, respiratory. Część sprzętu pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych.

- Udało nam się skompletować załogę. Z każdego naszego oddziału zostali wydelegowani lekarze oraz pielęgniarki. Jesteśmy gotowi, w piątek ruszamy ruszamy - poinformował Nowosielski.

W szpitalu trwają też prace nad utworzeniem nowego oddziału intensywnej terapii z 10 stanowiskami. Nowosielski zaznaczył, że oddział ten powinien zacząć działać jeszcze w grudniu. Szpital czeka jeszcze na kolejne dostawy sprzętu na OIT.

Wszystkie prace związane z przygotowaniem oddziału covidowego i utworzeniem nowego oddziału intensywnej terapii kosztują ok. 5 mln zł - poinformował Nowosielski. Zaznaczył, że większość wydatków to koszt sprzętu do intensywnej terapii, pozostałe wydatki były przeznaczone na instalację tlenową w budynku zakładu pielęgnacyjnego.

Izabela Próchnicka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum