Białystok: mężczyźni nakłaniali kobiety do badań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2009 19:15

Studenci i samorządowcy namawiali mieszkanki Białegostoku do badań mammograficznych. Zdaniem organizatorów akcji to właśnie mężczyźni mają największy wpływ na decyzję kobiet.

Zdaniem szefowej ośrodka, Katarzyny Maksymowicz o udział w akcji poproszono mężczyzn ponieważ, to oni mogą wpłynąć na kobiety. Mieszkanki województwa podlaskiego niechętnie zgłaszają się na badania profilaktyczne. Właśnie dlatego zorganizowano akcję, której celem jest mobilizacja kobiet do wykonywania badań profilaktycznych, które finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia i skorzystać z nich mogą panie w od 50 do 69 roku życia.

Podczas akcji mężczyźni rozdawali kobietom ulotki informujące o miejscach, gdzie takie badania mogą wykonać. Studentom rozdającym ulotki pomagali również samorządowcy i przedstawiciele władz miasta oraz regionu. Aleksander Sosna, wiceprezydent Białegostoku zachęcał do badań, ponieważ wie jak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby.

– Wiem to, bo miałem taki przypadek w rodzinie – wyjaśnia, dlaczego uczestniczył w akcji.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w 2006 roku liczba kobiet chorych na raka piersi była większa aż o 13 tysięcy.

Jak mówi rzecznik podlaskiego oddziału NFZ, Adam Dębski w województwie podlaskim 40 proc. kobiet wykonuje badania mammograficzne. Oznacza to, że 4 na 10 kobiet bada się profilaktycznie.

W Polsce badania mammograficzne przeprowadza średnio 35 proc. kobiet.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum