Białystok: marszałek zamyka oddziały, rodzice straszą prokuraturą

Autor: Radio Białystok/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2010 14:06

Rodzice małych pacjentów z pediatrii zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego nie zgadzają się na likwidację oddziału i kierują sprawę do prokuratury.

Chcą, by prokuratura przyjrzała się czy decyzja dotycząca zamknięcia oddziału była zasadna i wydana zgodnie z prawem. Szef Prokuratury Rejonowej Białystok Południe, Marek Winnicki potwierdza, że wniosek rodziców został zarejestrowany. Nie potrafił jednak powiedzieć czy prokuratura w ogóle zajmie się sprawą.

Gdyby jednak tak się stało, śledczy mogliby ją skierować do rozpatrzenia albo przez sąd administracyjny, albo do wojewody, który nadzoruje decyzje urzędu marszałkowskiego. Radni zgodzili się z decyzją zarządu województwa, zgodnie z którą za pół roku cały oddział pediatrii zabiegowej szpitala wojewódzkiego zostanie zamknięty. Właśnie takie rozwiązanie w związku z rosnącym zadłużeniem szpitala zaproponował dyrektor placówki, Sławomir Kosidło.

W sumie zlikwidowana ma być ortopedia, chirurgia i otolaryngologia. Od czerwca małymi pacjentami zajmie się Dziecięcy Szpital Kliniczny.

– Restrukturyzacja szpitala, który ma 70 milionów złotych długów jest koniecznością. Ten oddział, o który toczą się takie batalie podsycane przez samych pracowników mieści się w barakach, o czym się nie mówi. Nie posiada nowoczesnej aparatury i tym samym jakość świadczonych usług nie jest taka, jak byśmy mogli sobie tego w XXI wieku życzyć. Nieopodal jest Szpital Kliniczny, który chętnie przejmie oddział, część personelu i zapewni kontynuację leczenia dla małych pacjentów. Nie ma zagrożenia, że zostaną oni bez opieki – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum