Białystok: lekarze rekonstruują ubytki po nowotworach w obrębie głowy
Ponad 20 operacji usunięcia zmian nowotworowych w obrębie głowy i rekonstrukcji tych miejsc wykonali lekarze z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy od roku jako pierwsi w północno-wschodniej Polsce wykonują takie zabiegi.

Pierwszej rekonstrukcji z wykorzystaniem mikrochirurgii białostoccy lekarze dokonali przed rokiem. Była to operacja rekonstrukcji żuchwy. Pobrano elementy kości strzałki z nogi pacjenta, uformowano ją w kształt żuchwy i wszczepiono pacjentowi. Dr Dorota Dziemiańczyk-Pakieła z zespołu lekarzy kliniki tłumaczyła dziennikarzom, że nie chcieli dotychczas nagłaśniać swoich osiągnięć, bo nie byli pewni efektów leczenia. Dziś lekarze potwierdzają, że wszystkie operacje, które przeprowadzili zakończyły się sukcesem. Wszystkie przeszczepy się przyjęły.
Operacje w Białymstoku stały się możliwe dzięki wcześniejszemu przygotowaniu zespołu lekarzy oraz zakupowi potrzebnego sprzętu - głównie specjalistycznego, wysokiej klasy mikroskopu. Zakup sprzętu był możliwy dzięki pieniądzom szpitala i ministerstwa zdrowia - mówiła prof. Grabowska. Od nowego roku w szpitalu będzie też na stałe automatyczny system do zespalania naczyń, dzięki któremu czas tego zespalania znacznie się skraca. Zespolenie żyły może się odbyć - jak mówiła dr Dziemiańczyk-Pakieła "w pięć minut zamiast trwać godzinę". W trakcie operacji mikrochirurgicznych zespala się naczynia o wielkości 1-3-4 milimetrów.
Ostatnia operacja miała miejsce w piątek ( 8 listopada). Z powodu schorzenia onkologicznego lekarze usunęli pacjentowi połowę języka i zrekonstruowali go płatem pobranym z przedramienia. Chory przejdzie jeszcze radioterapię, potem rehabilitację. Wszystko po to, by mógł potem jeść, mówić. Ma także czuć ból, zmiany temperatury oraz - choć nie w pełni - smak.
Operacje rekonstrukcyjne są bardzo długie. Trwają 10-12 godzin. Później pacjent pozostaje pod ścisłą kontrolą lekarzy, którzy monitorują co się dzieje z przeszczepionymi tkankami.
W Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej w Białymstoku oprócz pacjentów onkologicznych operowane są również osoby po różnych urazach twarzy oraz z wadami twarzoczaszki.
Operację przeszedł latem w białostockiej klinice Andrzej Nowak z Siemiatycz. Miał miejscowego guza. Lekarze musieli mu usunąć żuchwę i zrekonstruowali ją płatem pobranym z kości strzałki. Pacjent mówił dziennikarzom, że dzięki temu może normalnie żyć, wrócił do pracy.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w regionie. Rocznie leczy około 32 tys. pacjentów w klinikach i około 130 tys. w przyszpitalnych poradniach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)