Białystok: akcja na rzecz hospicjów - "Pola nadziei"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2011 19:26

Kilkaset cebulek żonkili posadzono w środę w Białymstoku w ramach tegorocznej inauguracji akcji na rzecz hospicjów 'Pola nadziei". Żonkile są uznawane za międzynarodowy symbol nadziei. Ogólnopolska akcja popularyzuje ideę opieki paliatywnej.

Białystok: akcja na rzecz hospicjów - "Pola nadziei"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak powiedziała PAP koordynatorka akcji w Białymstoku, pielęgniarka Ewa Sadowska z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, w regionie w ramach akcji wiosną 2012 roku żonkile zakwitną na około 80 takich polach, które powstają przy szkołach, przedszkolach, urzędach, instytucjach kultury, które zgłosiły się do akcji. Kwiaty mogą być przeznaczone na kwesty lub rozdane w ramach popularyzacji wspierania idei hospicyjnej.

"Kwitnące pole żonkili ma też przypominać przechodzącym obok ludziom, że wśród nas są osoby chore i aktywizować nas do działania na ich rzecz" - powiedziała Sadowska. 

W Białymstoku akcja odbywa się po raz drugi. W ubiegłym roku zasadzono 72 żonkilowe pola. Jak powiedziała Sadowska, bardzo wymiernym efektem akcji było to, że do prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci Fundacji "Pomóż im" trafiło wielu wolontariuszy, przybywają nowi, którzy pomagają fundacji. Np. w jednej z kwest wzięło udział około 250 wolonariuszy. 

Na popularyzowanie wolonariatu jest kładziony szczególny nacisk ze względu na to, że rok 2011 jest ogłoszony Rokiem Wolontariatu. 

"Wolontariat pomaga uaktywnić społeczeństwo, stwarzając możliwość rozwoju. Poprzez wolontariat człowiek uczy się otwartości, wrażliwości na potrzeby innych, zdobywa nowe umiejętności, wykorzystuje swój potencjał, by nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują" - podkreślają organizatorzy akcji. 

Prowadzące akcję "Pola nadziei" Białostockie Hospicjum dla Dzieci nie jest placówką stacjonarną. Hospicjum tworzy zespół lekarzy, pielęgniarek, specjalistów, którzy dojeżdżają do chorych dzieci przebywających w swoich domach. Często to dzieci nieuleczalnie chore, którym lekarze pomagają poprawić komfort życia. Dzięki specjalistycznej opiece w domach nie muszą przebywać w szpitalach. Hospicjum prowadzi Fundacja "Pomóż im" - na którą mieszkańcy regionu chętnie przeznaczają swój 1 proc. odpisu od podatku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum