Białystok: Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny z umową na nocną i świąteczną opiekę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2019 17:08

Od 1 czerwca do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku mogą się zgłaszać pacjenci wymagający pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Szpital podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na te świadczenia.

Białystok: Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny z umową na nocną i świąteczną opiekę
Nikt nie chciał odsyłać dziecka do miejsca, które miało umowę na nocną i świąteczną opiekę - tylko po skierowanie - bo i tak z tym skierowaniem wróciłoby do UDSK. Posiadanie kontraktu na opiekę nocną ułatwi pracę. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Szpital, który jest jedynym specjalistycznym szpitalem leczącym dzieci w Podlaskiem, starał się o taki kontrakt przez dwa lata. Małych pacjentów wymagających pomocy przyjmował i tak w nocy i w święta na szpitalnym oddziale ratunkowym. Teraz SOR będzie odciążony - poinformowała w piątek (31 maja) na konferencji prasowej dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Anna Wasielewska.

Umowa będzie obowiązywała przez rok (z możliwością przedłużenia), miesięcznie UDSK dostanie od NFZ na ten cel 105 tys. zł - poinformowała Wasilewska. Pomoc w nocy i święta szpital będzie świadczyć na bazie istniejącej przychodni podstawowej opieki lekarskiej.

- Zgłaszali się tam rodzice (z dziećmi) bez skierowania, których myśmy nie mieli sumienia odsyłać, bo wiadomo, jeżeli ktoś przyjeżdża do nas po pomoc, przyjeżdża z dzieckiem chorym - powiedziała Anna Wasilewska.

Zaznaczyła, że nikt nie chciał odsyłać dziecka do miejsca, które miało umowę na nocną i świąteczną opiekę - tylko po skierowanie - bo i tak z tym skierowaniem wróciłoby do UDSK.

- W tej chwili umożliwi nam to taką płynność, lepszą opiekę, lepszy rozkład pracy dla lekarzy - mówiła Wasilewska. Podała, że zdarzało się, że na SOR było przyjmowanych ok. 150 pacjentów. - Teraz się to rozłoży - dodała dyrektor.

Dyrektor Wasilewska dodała, że zawarta umowa na nocną i świąteczną pomoc pozwoli zapewnić w szpitalu kompleksową opiekę nad małymi pacjentami.

- Od momentu przyjścia do nas bez skierowania, czyli zgłaszania się z problemami takimi najbardziej błahymi typu biegunka, przeziębienie poprzez przekierowanie takiego pacjenta do naszego SOR-u, gdzie będziemy mogli wykonać badania diagnostyczne i ewentualnie zaproponować tym najbardziej wymagającym, najbardziej chorym dzieciom hospitalizacje - powiedziała prof. Wasilewska.

W nocy i święta szpital będzie przyjmował pacjentów w miejscu, gdzie zlokalizowane są poradnie. Będzie tak przez miesiąc, potem będzie się to odbywać w innym miejscu, gdyż w lipcu ma się zacząć kompleksowa modernizacja pomieszczeń tych poradni. To elementem realizowanego dużego projektu modernizacji szpitala dziecięcego. Poprawią się warunki lokalowe, dużym kłopotem w tych poradniach - jak mówi dyrektor Anna Wasilewska - jest obecnie słaba wentylacja.

Docelowo pomoc w nocy i święta będzie świadczona w pomieszczeniach niedaleko szpitalnego oddziału ratunkowego. Pacjentami będą się opiekować pediatrzy, do pomocy mają też być lekarze z SOR-u. W docelowym miejscu nocna i świąteczna opieka ma być świadczona od grudnia.

Do UDSK w nocy i święta mogą się też zgłaszać dorośli pacjenci - taka jest umowa z NFZ - ale szpital liczy, że jednak będzie to miejsce dedykowane głównie dzieciom. Od 1 czerwca w Białymstoku będą cztery placówki dedykowane nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Trzy z ich są przy szpitalach dla dorosłych.

Podlaski oddział NFZ poinformował PAP, że kontrakt na takie świadczenia dostał także od czerwca szpital MSWiA w Białymstoku. Zmiany od 1 czerwca mają w ocenie Funduszu zwiększyć dostępność pacjentów do opieki w nocy i święta. Oprócz UDSK i szpitala MSWiA taka pomoc jest też świadczona w szpitalu wojewódzkim i szpitalu miejskim. Wszędzie mogą być przyjmowani zarówno dorośli i dzieci - przypomniał Rafał Tomaszczuk z podlaskiego NFZ. 

PAP - Izabela Próchnicka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum