Białystok, Radom: bezpłatne szczepienia seniorów przeciwko grypie

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 09:51

W Białymstoku i w Radomiu ruszają bezpłatne dla osób powyżej 65. roku życia szczepienia przeciwko grypie.

Białystok, Radom: bezpłatne szczepienia seniorów przeciwko grypie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepienia seniorów są organizowane w Radomiu już po raz piąty. W tym roku w akcji będą mogły wziąć udział osoby, które ukończyły 65. lat, a nie jak dotychczas - 70. Szczepionek będzie też o ponad 4 tys. więcej niż przed rokiem - aż 7750. Na ich zakup i zorganizowanie akcji gmina przekazała Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu 200 tys. złotych.

Jak mówi Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia odpowiedzialna za lecznictwo, w ubiegłym roku miasto kupiło ok. 3,5 tys. szczepionek, ale już po kilku tygodniach okazało się, że jest więcej chętnych, więc pewną liczbę szczepionek trzeba było dokupić. Teraz udało się wynegocjować lepszą cenę u producenta i nabyć więcej dawek.

Wiceprezydent uważa, że wśród seniorów i ich rodzin rośnie świadomość korzyści jakie daje szczepionka, która co prawda nie chroni całkowicie przed chorobą, ale w przypadku zarażenia znacznie łagodzi jej przebieg. U zaszczepionych mniejsze jest też ryzyko groźnych dla zdrowia powikłań.

Mniejsza popularnością cieszą się szczepienia przeciwko grypie wśród białostockich seniorów. Zaledwie 2 proc. mieszkańców województwa podlaskiego szczepi się przeciwko grypie. Joanna Siemionkiewicz z białostockiego Sanepidu alarmuje, że to stanowczo za mało. Źle jest w każdej grupie wiekowej - począwszy od kilkuletnich maluchów, przez nastolatki, dorosłych i seniorów.

Zdanych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ograniczenie  śmiertelności w wyniku podania szczepionki przeciwko wirusowi grypy u osób powyżej 65. roku życia wynosi nawet 50 proc.

W Radomiu akcja szczepień rozpoczyna się 14 września i potrwa do połowy grudnia. W Białymstoku wszyscy chętni już mogą (do końca listopada) wziąć udział w akcji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze