Białystok: Dni Krwi Pępowinowej w USK

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2013 18:34

W poniedziałek i wtorek (8-9 lipca) w białostockim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat krwi pępowinowej. Rusza trzecia ogólnopolska edycja akcja kampanii Dni Krwi Pępowinowej.

Białystok: Dni Krwi Pępowinowej w USK
Organizuje ją Polski Bank Komórek Macierzystych, dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Celem projektu jest zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych - informuje Gazeta Wyborcza.

Krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepów. W Polsce jest ona najczęściej bezpowrotnie tracona. W naszym kraju liczba zdeponowanych porcji krwi pępowinowej jest zdecydowanie mniejsza niż w USA i Europie Zachodniej - jest to obecnie około 1100-1200 porcji. Dni Krwi Pępowinowej mają zatem na celu nie tylko zwiększenie zasobów krwi pępowinowej, ale również edukację społeczeństwa w tym zakresie.

Przyszłe matki rodzące w placówkach uczestniczących w projekcie będą miały okazję przekazania krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne. W każdym ze szpitali akcja potrwa kilka dni. Dane o pobranej w ramach akcji krwi pępowinowej trafią do rejestru prowadzonego przez Centrum Koordynacyjne Poltransplant, dzięki czemu z tego bezcennego daru będą mogły skorzystać osoby potrzebujące z Polski i świata.

Więcej: http://bialystok.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum