Białystok: 6 tys. mieszkańców skorzysta z rehabilitacji finansowanej przez miasto

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2019 14:08

Sześć tysięcy mieszkańców Białegostoku skorzysta w ciągu trzech lat z bezpłatnej rehabilitacji dzięki kwocie 1,5 mln zł na ten cel z budżetu miasta - poinformowano we wtorek (8 stycznia) na konferencji prasowej. Zabiegi przeprowadzi poradnia rehabilitacyjna szpitala miejskiego.

Białystok: 6 tys. mieszkańców skorzysta z rehabilitacji finansowanej przez miasto
Zabiegi przeprowadzi poradnia rehabilitacyjna szpitala miejskiego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pierwsze takie bezpłatne zabiegi miasto sfinansowało w 2018 r. Była to pilotażowa kwota 156 tys. zł, a z zabiegów skorzystało 625 osób - przypomniał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Prezydent wyjaśnił, że w związku z tym, iż w mieście są długie kolejki na zabiegi rehabilitacyjne, a mieszkańcy zgłaszają duże potrzeby, będzie obecnie realizowany trzyletni program, który obejmie lata 2019-2021. Umowa miasta ze szpitalem miejskim jest już podpisana. Obejmuje ona wyłącznie dorosłych.

Tadeusz Truskolaski przypomniał, że w 2019 r. na zabiegi rehabilitacyjne, które zrealizuje poradnia szpitala miejskiego, przeznaczono 400 tys. zł (1,6 tys. pacjentów). Na 2020 r. zaplanowano zabiegi dla dwóch tysięcy osób (kwota 500 tys. zł). Największa kwota ma być do dyspozycji w 2021 r - 600 tys. zł na zabiegi dla 2,4 tys. mieszkańców.

Poradnia rehabilitacyjna szpitala miejskiego nie ma od 2018 r. kontraktu z NFZ. Prezydent miasta zauważył, że w związku z tym "były zagrożone podstawy jej funkcjonowania", dlatego w 2018 r. pojawił się pomysł na prowadzenie tam rehabilitacji dla mieszkańców za środki miasta.

Na zabiegi już można się zapisywać w rejestracji poradni przy ul. Bema 2. Dyrektor szpitala miejskiego Krzysztof Teodoruk zaznaczył, że z bezpłatnej rehabilitacji mogą skorzystać mieszkańcy Białegostoku lub osoby płacące w mieście podatki. Wyjaśnił, że po takim zgłoszeniu kwalifikacji pacjentów dokonują fizjoterapeuci.

Pomoc mogą otrzymać osoby z różnymi schorzeniami. Każdy może liczyć na wykonanie 4-5 rodzajów zabiegów (w pakietach, w zależności od problemu). - Dany pacjent może korzystać z dziesięciu dni zabiegowych - poinformował Teodoruk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum