Białostoccy chirurdzy przeprowadzili nowatorski zabieg. Trzeci w Polsce

Autor: oprac. KM • Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, materiały prasowe, Rynek Zdrowia03 stycznia 2022 14:15

Operacja uwolnienia więzadła łukowatego pośrodkowego została przeprowadzona metodą laparoskopową przez zespół chirurgów w Białymstoku. Wcześniej w Polsce przeprowadzono tylko dwa tego typu zabiegi.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, fot. Artur Reszko/PAP
  • Prof. dr hab. Hady Razak Hady z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeprowadził operację uwolnienia więzadła łukowatego pośrodkowego
  • W zabiegu profesorowi towarzyszył zespół chirurgów I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej USK w Białymstoku
  • Zabieg przeprowadzono minimalnie inwazyjną metodą laparoskopową - wcześniej w Polsce odbyły się tylko dwa zabiegi tego rodzaju z wykorzystaniem tej metody

Zespół chirurgów I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej USK w Białymstoku pod kierownictwem prof. Hady Razak Hady'ego przeprowadził 29 grudnia 2021 roku nowatorską operację uwolnienia więzadła łukowatego pośrodkowego. Zabieg przeprowadzony został metodą laparoskopową. W regionie jeszcze nigdy wcześniej żaden zespół nie podjął się takiego wyzwania. Ponadto w Polsce jak dotąd przeprowadzono zaledwie dwa tego rodzaju zabiegi metodą minimalnie inwazyjną. Również na świecie jest to wciąż rzadko praktykowany sposób.

Ucisk więzadła łukowatego na pień trzewny prowadzi do zespołu MALS

Ucisk więzadła łukowatego na pień trzewny jest przyczyną rozwoju zespołu MALS (median arcuate ligament syndrome, zespół Dunbara), objawiającego się silnym poposiłkowym bólem brzucha, mogącym prowadzić do poważnych powikłań w tym niedożywienia oraz tętniakowatego poszerzenia naczyń trzewnych.

Technicznie operacja polega na przecięciu pasma łącznotkankowego uciskającego pień trzewny (tętnicę śledzionową, żołądkową lewą oraz wątrobową właściwą) przy ujściu od aorty brzusznej. Wyżej wymienione naczynia odpowiadają za prawidłowe ukrwienie większości narządów jamy brzusznej, ich uszkodzenie w kilka sekund może prowadzić do zagrażającego życiu krwawienia.

Wcześniej zabieg opierał się na laparotomii

Dotychczas takie zabiegi chirurgiczne przeprowadzane były sposobem klasycznym, czyli laparotomią. Jednak minimalnie inwazyjny dostęp sprawia, że uraz okołooperacyjny może zostać znacznie zmniejszony. Dostęp do operowanego miejsca uzyskiwany jest bowiem przez 4 tzw. trokary o wymiarach 2x10 mm i 2x5 mm.

Laparoskopia umożliwia szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Ponadto pozostawia lepszy efekt kosmetyczny, zmniejsza dolegliwości bólowe po operacji i stwarza znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia odległych powikłań pooperacyjnych w postaci zrostów wewnątrzotrzewnowych. Takie zrosty mogą prowadzić m.in. do niedrożności mechanicznej przewodu pokarmowego.

Wykonanie operacji metodą laparoskopową pozwoliło wypisać operowaną 67-latkę do domu już w pierwszej dobie po operacji. Kobiecie została zalecona dalsza opieka w przyklinicznej poradni chirurgicznej.

Zobacz też: 

Kraska: Mam 52 przypadki Omikrona, to budzi niepokój. W styczniu czeka nas 5. fala koronawirusa

W 2021 roku zmarło aż 1,6 tys. pielęgniarek. Szefowa NIPiP: Tak źle jeszcze nie było

Zmiany w 28 ustawach. Potężna nowelizacja przepisów m.in. o refundacji leków i Funduszu Medycznym

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum