Białorusini żądają reformy pogotowia ratunkowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2014 14:52

Do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki i ministra zdrowia Wasila Żarko trafiła petycja podpisana przez ponad 5 tys. osób. Sygnatariusze domagają się reformy ustawy o pogotowiu ratunkowym, ubezpieczenia pracowników pogotowia od wypadków drogowych, co najmniej dwukrotnego podniesienia płac personelu medycznego i wprowadzenia na drogach pierwszeństwa dla karetek - poinformowały w środę, 8 stycznia białoruskie niezależne media.

Białorusini żądają reformy pogotowia ratunkowego

Przez trzy dni zebrano ponad 5 tys. podpisów, ale - jak informuje Karta'97 - we wtorek wieczorem na stronie internetowej, gdzie można było złożyć podpis, pojawił się komunikat: "Niestety jesteśmy zmuszeni zamknąć petycję".

"Ten zbiorowy apel dojrzewał długo. Ludzie zwalniają się z pracy, jest ich coraz mniej. A obciążenie ekip ratunkowych wciąż rośnie" - oznajmił jeden z koordynatorów zbierania podpisów, pracownik mińskiego pogotowia, którego cytuje tygodnik "Nasza Niwa". 

Jak powiedział tygodnikowi, zarabia miesięcznie od 2,2 do 2,7 mln rubli białoruskich (700-870 zł) za 160 godzin pracy. 

Jak podkreśla cytowany lekarz, w zespole powinny być cztery osoby, ale pełna obsada jest praktycznie tylko w ekipach reanimacyjnych.

- Czasem jeżdżą tylko dwaj felczerzy. Na przykład 31 grudnia mieliśmy trzy zespoły jednoosobowe O pielęgniarzach już nie mówię - ich prawie w ogóle ma. A jak reanimować we dwójkę? Zdarzało się, że kroplówkę trzeba było trzymać w zębach - powiedział. 

Bank Światowy ocenia, że utrzymanie obecnego systemu opieki zdrowotnej na Białorusi jest możliwe dzięki zachowaniu niskich płac pracowników służby zdrowia. Są one niższe od przeciętnych w gospodarce, co "stwarza ryzyko ucieczki najlepiej wykwalifikowanej siły roboczej z systemu służby zdrowia, zwłaszcza w warunkach swobodnego przepływu siły roboczej między Rosją a Białorusią". 

Rok temu szef Komisji ds. Opieki Zdrowotnej w Mińsku Wiktar Sirenka podkreślał, że stolica odczuwa "rzeczywisty deficyt kadr": brakuje 700 lekarzy i 1700 pielęgniarek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum