Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia | 14-08-2020 12:37

Biała Podlaska: pierwsza żółta strefa w województwie lubelskim

Aż 46 nowych przypadków ogłoszono w czwartek (13 sierpnia) na terenie woj. lubelskiego. Większość z nich dotyczy wesela w Białej Podlaskiej. Minister zdrowia ogłosił, że miasto zostaje objęte żółtą strefą, bo choruje tam więcej niż 6 osób na 10 tys. mieszkańców. Co to oznacza w praktyce?

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na pewno wpływ na decyzję o wprowadzeniu żółtej strefy miało wesele, na którym potwierdzono już około 30 zakażeń koronawirusem (ok. 70 osób w kwarantannie). W związku z tym zwiększyła się liczba aktywnych zakażeń w Białej Podlaskiej. To właśnie na podstawie stosunku liczby mieszkańców do aktywnych zakażeń zapadają decyzje o objęciu danego terenu strefą żółtą lub czerwoną.

Według wytycznych ministerstwa, jeżeli jest powyżej 6 osób zakażonych na 10 tys. mieszkańców, to mamy strefę żółtą. Jeżeli powyżej 12 przypadków, to mamy strefę czerwoną. W Białej Podlaskiej mieszka ok. 57 tys. osób, a aktywnych zakażeń jest obecnie 67. To oznaczałoby, że wskaźnik zachorowań wynosi już około 11.

- Obecnie na oddziale zakaźnym przebywa 14 osób z wynikiem dodatnim, żadna nie wymaga respiratora - informuje Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala.

Przypomnijmy, że strefa żółta oznacza m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach obowiązuje limit jednej osoby na 7 mkw. Zaś w kinach może być 25 proc. zajętych miejsc. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób. W żółtej strefie nie są obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej.

Więcej: kurierlubelski.pl