Bezpłatny SMS przypomni o lekach na nadciśnienie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2010 19:06

W Polsce tylko 20 proc. pacjentów uzyskuje dobre wyniki w terapii nadciśnienia tętniczego. Z leczeniem u pozostałych jest gorzej, m.in. dlatego, że nieregularnie przymują leki.

Aby poprawić te statystyki organizatorzy kampanii „Lecz nadciśnienie skutecznie" uruchamiają bezpłatny serwis SMS, który będzie przypominał pacjentom o konieczności zażycia leku. Serwis ruszy w poniedziałek 17 maja, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Nadciśnieniem Tętniczym, na które na świecie cierpi ponad 1 mld ludzi, a w Polsce – ok. 9 mln osób.

Z nadciśnieniem tętniczym (NT) mamy do czynienia wówczas, gdy ciśnienie skurczowe, tzw. górne, przekracza wartość 140 mm Hg (słupka rtęci), a ciśnienie rozkurczowe, tzw. dolne przekracza 90 mm Hg. O ciśnieniu prawidłowym wysokim mówimy wówczas, gdy wartości te wynoszą odpowiednio 130-134 mm Hg i 85-89 Hg, ale uważa się, że osoby z tej grupy są bardziej narażone na nadciśnienie.

Jak przypominają organizatorzy kampanii  „Lecz nadciśnienie skutecznie", nadciśnienie tętnicze znacznie zwiększa ryzyko groźnych dla życia powikłań, takich jak: zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca czy nerek. Badania wskazują, że mężczyźni z umiarkowanym nadciśnieniem są ponad 9 razy bardziej narażeni na zgon, a kobiety aż 19 razy bardziej, w porównaniu z osobami zdrowymi.

Pacjenci mogą w dużym stopniu zredukować to ryzyko jeśli będą, m.in. stosować zdrową dietę i uprawiać aktywność fizyczną, gdyż otyłość i związana z nią cukrzyca typu 2 to najpoważniejsze czynniki rozwoju nadciśnienia, na które możemy mieć wpływ.

Drugim istotnym elementem terapii nadciśnienia jest regularne zażywanie leków przepisanych przez lekarza.

Z obserwacji wynika, że chorzy na nadciśnienie mają problem z przestrzeganiem zaleceń lekarskich: po 9 latach od rozpoznania nawet 90 proc. z nich przestaje przyjmować regularnie leki.

Mając na względzie poprawę tych statystyk organizatorzy kampanii edukacyjnej „Lecz nadciśnienie skutecznie" stworzyli pacjentom możliwość korzystania z bezpłatnego serwisu SMS, którego zadaniem będzie przypominanie o codziennym zażywaniu leków.

Pacjent z nadciśnieniem może zgłosić chęć przystąpienia do serwisu poprzez stronę www.lecznadcisnienieskutecznie.pl (zakładka: „Dla pacjentów”, następnie: „Bezpłatny pilotażowy serwis SMS”). Dzięki temu będzie mógł codziennie otrzymywać bezpłatny SMS z informacją o konieczności zażycia leku.

Kampania „Lecz nadciśnienie skutecznie” jest skierowana do pacjentów, środowiska medycznego oraz do mediów. Jej twórcy zaplanowali m.in. konferencje i warsztaty, w których łącznie weźmie udział 8 tys. lekarzy i 1 tys. farmaceutów.

Organizatorerm kampanii jest Fundacja "Żyjmy Zdowo". Patronat merytoryczny nad nią objęło Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum