Bezpłatne leki dla kombatantów tylko z legitymacją

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Kujawska/Rynek Zdrowia   • 21 sierpnia 2009 12:10

Zgodnie z ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, inwalidom wojennym i osobom represjonowanym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki oznaczone symbolami "Rp" lub "Rpz". Nie otrzymają ich jednak, jeśli nie mają legitymacji poświadczającej te fakty.

Bezpłatne leki dla kombatantów tylko z legitymacją
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta Kujawska opisuje historię czytelnika, represjonowanego w czasie II wojny światowej, któremu lekarz odmówił wypisania recepty na bezpłatne leki. Zażądał od pacjenta, by ten okazał legitymację potwierdzającą, że ów przywilej mu się należy.

Barbara Nawrocka, rzecznik bydgoskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, potwierdza, że dokument taki jest niezbędny do skorzystania bezpłatnych leków. - Wydaje go na wniosek zainteresowanego Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dokument należy okazać i u lekarza, i w aptece – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Nawrocka.

Dodaje, że z darmowych leków mogą również korzystać małżonkowie osób represjonowanych (pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu) oraz wdowy i wdowcy po poległych żołnierzach. Te osoby również powinny legitymować się zaświadczeniem ZUS, że należy się im ten przywilej.

Listę bezpłatnych leków oznaczonych symbolem "Rp" lub "Rpz" ustala Ministerstwo Zdrowia. Za pozostałe leki inwalidzi wojenni i osoby represjonowane muszą płacić tak, jak każdy ubezpieczony.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum