×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bezpłatne badania w kierunku jaskry. PTO zaprasza okulistów, by przyłączyli się do inicjatywy

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia05 lutego 2023 18:37

Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), sekcja jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Bezpłatne badania dla pacjentów będą prowadzone w Światowym Tygodniu Jaskry, pomiędzy 12 a 18 marca.

Bezpłatne badania w kierunku jaskry. PTO zaprasza okulistów, by przyłączyli się do inicjatywy
Co roku chętni okuliści włączają się w akcję bezpłatnych badań w kierunku jaskry. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony będzie pomiędzy 12 a 18 marca, odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Polscy Okuliści Kontra Jaskra”
  • W ramach akcji lekarze okuliści społecznie prowadzą bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry
  • Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza właścicieli gabinetów, by zgłaszali swój udział w inicjatywie
  • W 2022 roku do inicjatywy przyłączyło się 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry dzięki inicjatywie okulistów

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry będą prowadzone już po raz siódmy w ramach ogólnopolskiej akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony jest pomiędzy 12 a 18 marca. Do tej akcji okuliści przyłączają się społecznie.

W ramach inicjatywy gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w tegorocznej akcji będą przeprowadzać badania, w zakres których wchodzą:

  • badania budowy dna oka
  • badanie grubości rogówki
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Akcja “Polscy Okuliści Kontra Jaskra” to trwająca od 2017 roku inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski, mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratowanie wzroku pacjentów, którzy są nieświadomi swojej choroby - zaznacza PTO.

W 2022 roku do inicjatywy przyłączyło się 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały ponad 2060 miejsc dostępnych dla pacjentów.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza specjalistów do akcji społecznej

 - W poprzednich edycjach przebadanych zostało ponad 13 000 pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Zachęcam Państwa do zgłaszania się do naszej inicjatywy - mówi, zwracając się do właścicieli gabinetów okulistycznych i szefów klinik okulistyki, prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl do 3 marca br.

Organizatorzy proszą lekarzy, którzy zdecydują się przystąpić do inicjatywy o wypełnienie wniosku dostępnego na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu. Wówczas na adres e-mail wskazany w formularzu przesłane zostanie potwierdzenie udziału w programie, które następnie należy wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.

Jak podają organizatorzy, każdy z gabinetów, który przystąpi do akcji, po zdeklarowaniu liczby bezpłatnych badań oferowanych pacjentom, otrzyma pakiet startowy. W pakiecie znajdują się: plakaty informacyjne i ulotki edukacyjne dla pacjentów oraz kwestionariusze badania przesiewowego. Zgłoszenia podmiotu leczniczego może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny.

Szacuje się, że na jaskrę cierpi nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok.

- Cieszy nas więc to, że akcja „Polscy Okuliści kontra Jaskra” od lat wzbudza duże zainteresowanie zarówno wśród realizatorów jak i pacjentów - mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze