Bezpłatne badania w kierunku jaskry. PTO zaprasza okulistów, by przyłączyli się do inicjatywy
Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), sekcja jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Bezpłatne badania dla pacjentów będą prowadzone w Światowym Tygodniu Jaskry, pomiędzy 12 a 18 marca.

- Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony będzie pomiędzy 12 a 18 marca, odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Polscy Okuliści Kontra Jaskra”
- W ramach akcji lekarze okuliści społecznie prowadzą bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry
- Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza właścicieli gabinetów, by zgłaszali swój udział w inicjatywie
- W 2022 roku do inicjatywy przyłączyło się 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw
Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry dzięki inicjatywie okulistów
Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry będą prowadzone już po raz siódmy w ramach ogólnopolskiej akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony jest pomiędzy 12 a 18 marca. Do tej akcji okuliści przyłączają się społecznie.
W ramach inicjatywy gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w tegorocznej akcji będą przeprowadzać badania, w zakres których wchodzą:
- badania budowy dna oka
- badanie grubości rogówki
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
Akcja “Polscy Okuliści Kontra Jaskra” to trwająca od 2017 roku inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski, mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratowanie wzroku pacjentów, którzy są nieświadomi swojej choroby - zaznacza PTO.
W 2022 roku do inicjatywy przyłączyło się 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały ponad 2060 miejsc dostępnych dla pacjentów.
Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza specjalistów do akcji społecznej
- W poprzednich edycjach przebadanych zostało ponad 13 000 pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Zachęcam Państwa do zgłaszania się do naszej inicjatywy - mówi, zwracając się do właścicieli gabinetów okulistycznych i szefów klinik okulistyki, prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl do 3 marca br.
Organizatorzy proszą lekarzy, którzy zdecydują się przystąpić do inicjatywy o wypełnienie wniosku dostępnego na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu. Wówczas na adres e-mail wskazany w formularzu przesłane zostanie potwierdzenie udziału w programie, które następnie należy wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.
Jak podają organizatorzy, każdy z gabinetów, który przystąpi do akcji, po zdeklarowaniu liczby bezpłatnych badań oferowanych pacjentom, otrzyma pakiet startowy. W pakiecie znajdują się: plakaty informacyjne i ulotki edukacyjne dla pacjentów oraz kwestionariusze badania przesiewowego. Zgłoszenia podmiotu leczniczego może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny.
Szacuje się, że na jaskrę cierpi nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok.
- Cieszy nas więc to, że akcja „Polscy Okuliści kontra Jaskra” od lat wzbudza duże zainteresowanie zarówno wśród realizatorów jak i pacjentów - mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)