Bezpłatne badania na warszawskiej 4. Paradzie Seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 września 2017 12:51

Warsztaty, piknik, panele dyskusyjne i międzypokoleniowa dyskoteka znajdą się w programie 4. Parady Seniorów "Dojrzali Wspaniali", która w sobotę pod hasłem "Siła wieku, człowieku!" przejdzie ulicami Warszawy - poinformowała Weronika Kolczyńska z fundacji "Zaczyn".

Bezpłatne badania na warszawskiej 4. Paradzie Seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według Kolczyńskiej, zainteresowanie wydarzeniem rośnie. Rok temu w paradzie wzięło udział ok. 8 tys. osób.

Wszyscy chętni będą też mogli skorzystać z bezpłatnych badań słuchu i badań neurologicznych, w których zostanie zbadana reakcja na bodźce zewnętrzne.

- W tym roku planujemy pobić dotychczasowy rekord i zgromadzić ponad 10 tys. uczestników. Będzie to największa impreza, jaką udało się zorganizować do tej pory dla seniorów w Polsce - powiedział Przemysław Wiśniewski, pomysłodawca parady i prezes fundacji.

Parada wyruszy w samo południe z ronda Charles'a de Gaulle'a w Warszawie i przejdzie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na teren Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbędzie się "piknik pokoleń".

Organizatorzy zapowiadają, że "przemarsz ma być wspólną i radosną manifestacją solidarności międzypokoleniowej i siły drzemiącej w społeczności osób 60+". - Parada jest radosna, pełna entuzjazmu, uczestnicy niosą transparenty i balony. Chcemy powiedzieć "nie" stereotypom, według których osoby starsze są smutne, nie wychodzą z domów i oczekują od młodych tylko opieki. Chcemy też zaktywizować tych seniorów, którzy na co dzień nie są aktywni; powiedzieć im, że warto wyjść z domu i zacząć działać - wyjaśniła Kolczyńska.

Podczas pikniku odbędzie się koncert zespołu "Tercet Egzotyczny", zaplanowano też międzypokoleniową potańcówkę, warsztaty, taniec w kręgu, naukę malowania henną i ćwiczenia ruchowe. Będzie też działała strefa gastronomiczna.

Seniorzy wezmą udział w panelach dyskusyjnych pod hasłem "Odważ się na zmiany", które poprowadzą m.in. Beata Pawlikowska, Krystyna Mazurówna, Konrad Gaca, Hanna Bakuła i Zbigniew Łuczyński. - Chcemy porozmawiać o tym, czy jesteśmy gotowi na zmiany w trzech sferach: psychiki, podróży i zmian zachodzących w naszym ciele - powiedziała Kolczyńska.

Pierwsza Parada Seniorów odbyła się cztery lata temu. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika. To ona - wraz z Radiem Pogoda - poprowadzi sobotnią potańcówkę.

Kolczyńska zaznaczyła, że celem parady jest m.in. zwrócenie uwagi na kwestie demograficzne. "Społeczeństwo polskie się starzeje, podobnie jak cała Europa. Chcemy pokazać, że za zmianami demograficznymi powinny iść zmiany w polityce społecznej" - podkreśliła.

Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 r. liczba osób powyżej 80. roku życia wzrośnie z obecnych niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze