Bezpłatne badania genetyczne podczas Tygodnia Mukowiscydozy

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 10:01

Około tysiąca osób w Polsce nie wie, że choruje na mukowiscydozę. Warto więc w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy skorzystać z bezpłatnych badań genetycznych i konsultacji medycznych - namawia "Dziennik Polski".

XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy (27 lutego - 3 marca) pod hasłem "Zdiagnozować - by leczyć, leczyć - by...?" jak co roku zorganizowała Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO. Tym razem chce szczególnie zwrócić uwagę na fakt, że mukowiscydoza to nie tylko choroba dzieci.

W Polsce zdiagnozowano około 1500 pacjentów z tą chorobą. Od kilku lat walczą o system opieki domowej. Ich zdaniem pozwoli to zaoszczędzić rocznie nawet od 1 mln do 3,8 mln zł oraz zapewni większy komfort i bezpieczeństwo pacjentom, dla których każda hospitalizacja wiąże się z ryzykiem wielu infekcji - czytamy w "Dzienniku Polskim". 

Dopóki brakuje rozwiązań systemowych, Fundacja MATIO stara się pacjentom pomóc na własną rękę. W trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy zainaugurują działalność kolejne trzy zespoły wyjazdowe "Muko Komplex MATIO", które zaczną działać na terenie województw mazowieckiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Obecnie funkcjonuje tylko jeden taki zespół, który obejmuje opieką chorych na południu Polski.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum