Beskidy: ratownicy GOPR uratowali turystów schodzących z Babiej Góry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2018 14:24

Dwóch turystów, którzy zgubili szlak i zabłądzili, schodząc ze szczytu Babiej Góry, uratowali podczas nocnej akcji poszukiwawczej ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR - poinformował w poniedziałek (19 marca) ratownik dyżurny Edmund Górny.

- Turyści nie byli przygotowani na taką wędrówkę. Wybrali się na szczyt w lekkich butach i cienkich kurtkach, choć na Babiej Górze utrzymuje się pełnia zimy. Nocą temperatura spadła do kilkunastu stopni poniżej zera, a widoczność nie przekraczała 100 m. Przestrzegamy przed takimi wyprawami - powiedział Górny.

Turyści z Krakowa wybrali się w góry późnym popołudniem. Dotarli na szczyt, ale później zgubili szlak. Około godziny 20 wezwali na ratunek goprowców.

- Dzięki telefonom udało się ich szybko namierzyć. Na ratunek wyruszyły ekipy z dwóch stron. Gdy do nich dotarliśmy, byli bardzo wychłodzeni, ale poruszali się o własnych siłach. Sprowadziliśmy ich do doliny - powiedział Górny.

W Beskidach wciąż panują zimowe warunki. Pokrywa śniegu przy schronisku na Markowych Szczawinach w rejonie Babiej Górze sięga 80 cm. Na północnych stokach góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Mogą zejść przy dużym obciążeniu dodatkowym, natomiast nie należy się spodziewać samorzutnego zejścia dużych lawin.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum