Beskidy: celebryci będą promować transplantację

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2011 14:16

Dziennikarze, artyści, celebryci i sportowcy zmierzą się w sobotę (5 marca) na trasie biegowej na Kubalonce w Beskidach podczas imprezy promującej ideę transplantologii.

Beskidy: celebryci będą promować transplantację

Będzie to pierwsza edycja "Snow Sport Show". Uczestnicy imprezy wezmą udział w biegu narciarskim "Biegnę po nowe życie". Zmierzą się w nim osoby po przeszczepach oraz sportowcy oraz artyści. Gośćmi honorowymi "Snow sport show" będą prezydent Bronisław Komorowski z żoną.

Jak powiedział rzecznik zawodów Tomasz Furtak, "Snow sport show" to projekt społeczny promujący działania prozdrowotne, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego.

- Głównym celem inicjatywy jest zwiększenie społecznego poparcia dla idei medycyny transplantacyjnej, upowszechnienie "Oświadczeń woli" oraz przełamywanie barier społecznych i psychologicznych wobec świadomego dawstwa, co przyczyni się do zwiększenia liczby narządów do transplantacji - powiedział.

Jednym z pomysłodawców projektu jest sportowiec Przemysław Saleta, który sam oddał nerkę swojej córce. Jak podkreślił, intencją projektu jest również podkreślenie dużego znaczenia aktywności sportowej wśród osób po transplantacji.

- Wsparcie merytoryczne i promocyjne zapewnią: krajowy konsultant ds. nefrologii prof. Bolesław Rutkowski oraz krajowy konsultant ds. transplantologii prof. Wojciech Rowiński, a także transplantolodzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie - dodał Tomasz Furtak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum