Belgia zaleca usuwanie protez piersi PIP, Włosi skarżą producenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 21:13

Belgijskie ministerstwo zdrowia zaleciło w środę (1 lutego) usuwanie "w rozsądnym terminie" implantów piersi francuskiej firmy Poly Implant Prothese (PIP) z uwagi na ryzyko ich pęknięcia. Włoscy chirurdzy zaskarżyli producenta i firmę, która protezy te certyfikowała.

Włoskie stowarzyszenie chirurgów estetycznych AICPE zaskarżyło do sądu nieistniejącą już francuską spółkę Poly Implant Prothcse (PIP) produkującą implanty piersi oraz niemiecką organizację TUV Rheinland - globalnego dostawcę usług certyfikacji bezpieczeństwa i jakości wyrobów.

- Złożyliśmy w sądzie w Rzymie pozew przeciwko producentowi protez PIP i przeciwko tym, którzy mieli obowiązek wyroby takie kontrolować, ponieważ chirurdzy, którzy wszczepiali protezy piersi, również padli ofiarą oszustwa, tak jak wszystkie pacjentki - wyjaśnia w komunikacie wiceprezes AICPE Mario Ceravolo.

Podkreśla, że lekarze zostali oszukani przez produkt, który miał oznakowanie CE (oznacza ono, że wyrób jest zgodny z regulacjami Unii Europejskiej, i świadczy, iż zostały spełnione odpowiednie procedury oceny zgodności) oraz przy pierwszym spojrzeniu wydawał się mieć wszystkie charakterystyczne wymagane cechy. Według ocen prasy implanty PIP we Włoszech nosi około 4,3 tys. kobiet.

TUV Rheinland, przeprowadzająca certyfikacje w 62 krajach, sama uznała się za ofiarę "oszustwa wyjątkowo dobrze zorganizowanego" przez PIP.

- Podczas kontroli wszystko było dobrze zrobione. Naprawdę jak wyreżyserowane - mówił w wywiadzie w końcu stycznia prawnik TUV Rheinland, Olivier Gutkes.

Założyciel firmy PIP Jean-Claude Mas, aresztowany w zeszłym tygodniu we Francji, przyznał, że stosował żel bez homologacji, lecz odpierał zarzuty o stwarzanie zagrożenia dla zdrowia. Mas został zwolniony z aresztu w Marsylii za kaucją w wys. 100 tys. euro.

84 proc. produkowanych w Marsylii implantów trafiało na eksport, często pod innymi markami (m.in. holenderskiej firmy Rofil oraz pod nazwą M-Implant i Tibreeze), głównie do Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i W. Brytanii. Na świecie nosi je 400-500 tys. kobiet.

Belgijskie ministerstwo zdrowia i Wysoka Rada ds. Zdrowia (CSS) zaleciły w środę (1 lutego) kobietom usuwanie tych implantów. Jak dotąd w Belgii, gdzie wszczepiono kobietom co najmniej 674 implanty PIP, zalecano zwiększenie monitorowania pacjentek i pilne usuwanie pękniętych protez.

Ubezpieczenie zdrowotne będzie pokrywać koszt operacji w przypadku pęknięcia protezy lub prewencyjnie w przypadku komplikacji udokumentowanych przez lekarza. Koszt wymiany implantów wszczepionych z powodów estetycznych nie będzie zwracany.

Rząd francuski w grudniu zalecił profilaktyczne usunięcie protez, które we Francji nosi około 30 tys. kobiet. Brazylia i wiele innych krajów zakazało wcześniej stosowania implantów firmy PIP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum