Bełchatów: kolejna osoba z podejrzeniem zakażenia bakterią E. coli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2011 21:12

Do Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie trafiła kobieta z podejrzeniem zakażenia bakterią E. coli. Właśnie wróciła z Niemiec.

Bełchatów: kolejna osoba z podejrzeniem zakażenia bakterią E. coli
Jak poinformowała dr Urszula Sztuka-Polińska, Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi, pacjentka była w Niemczech leczona w związku z występującą u niej biegunką.

- Kobieta postanowiła wracać do Polski, ponieważ uważała, że jej stan zdrowia znacznie się poprawił. Podróżowała busem. W okolicach Bełchatowa poczuła się na tyle źle, że poprosiła o pomoc i została hospitalizowana w bełchatowskim szpitalu - powiedziała Sztuka-Polińska.

Dodała, że od kobiety nie można było dotąd pobrać próbek do badania, ponieważ była "nafaszerowna" środkami przeciwbiegunkowymi; dokonano tylko wymazu. Według dyrektor sanepidu, z klinicznego obrazu wynikało, że jest to zakażenie jelitowo-żołądkowe.

- Może to być zwyczajne zatrucie pokarmowe. Niepokojące jest, jednak że wróciło. Z wywiadu wynika również, że u pacjentki występowała krwawa biegunka. Czekamy na możliwość zbadania pobranego od niej materiału - zaznaczyła szefowa łódzkiego sanepidu.

Wstępne badanie wykona szpital, później próbka trafi do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi lub do laboratorium Państwowego Zakładu Higieny, które może przeprowadzić szczegółową diagnostykę szczepu bakterii.

Do tej pory w Polsce potwierdzono jeden przypadek zakażenia bakterią E.coli taką jak ta wykryta w Niemczech. Hospitalizowane są trzy osoby z podejrzeniem zakażenia: dwóch mężczyzn w Szczecinie i chłopiec w Warszawie. Przypadki 34-letniego mężczyzny z Ostrołęki i 68-letniej kobiety z Giżycka są kolejnymi. Trwają laboratoryjne badania próbek, które od nich pobrano. We wtorek wykluczono zakażenie u 70-letniego mężczyzny z Łodzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum