Bełchatów: kardiolodzy inwazyjni przyjmują pacjentów

Autor: Robert Kornacki/Rynek Zdrowia • • 16 października 2009 08:25

Z usług Centrum Kardiologii Inwazyjnej (CKI), działającego przy Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie korzystają już pierwsi pacjenci. Na razie są to tzw. ostre przypadki - chorzy przywożeni są do placówki ze szpitalnych oddziałów reanimacyjnych, ze zdiagnozowanym zawałem mięśnia sercowego

Za kilka tygodni Centrum zacznie obsługiwać pozostałych pacjentów; na miejscu będzie można wykonać badanie stwierdzające drożność naczyń krwionośnych.

– Szpitala w Bełchatowie nie stać było na uruchomienie takiego oddziału – przyznaje Mirosław Leszczyński, dyrektor placówki. –Dlatego oddaliśmy część niewykorzystywanych pomieszczeń firmie zewnętrznej. CKI poszerzy w znaczny sposób zakres naszej opieki nad pacjentem, bowiem na miejscu będzie aparat angiograficzny.

Do tej pory z takiego sprzętu w Bełchatowie korzystać nie było można. Nie mówiąc już o tym, że pacjentów z zawałem wożono do Łodzi czy Sieradza. Centrum Kardiologii Inwazyjnej uruchomiła przy szpitalu w Bełchatowie prywatna firma ProCardia, prowadząca od kilkunastu miesięcy podobny ośrodek w Augustowie.

Leczenie w ośrodku będzie bezpłatne. ProCardia działa w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Trzon zespołu Centrum Kardiologii Inwazyjnej stanowi personel szpitala w Bełchatowie. Kadra wysokospecjalistyczna (kardiolodzy inwazyjni) pozyskana została z placówek w Łodzi i Warszawie.

Na potrzeby chorych przygotowano cztery łóżka w sali intensywnej terapii oraz szesnaście łóżek w trzech pozostałych salach – jednocześnie w bełchatowskim CKI przebywać może około 20 pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum