Bełchatów: będą szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2009 17:11

Kilkaset nastolatek z powiatu bełchatowskiego zostanie w tym roku zaszczepionych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy. Władze powiatu przeznaczyły na cykl szczepień w tegorocznym budżecie 600 tys. zł.

– Obecnie uruchomione zostaną procedury przetargowe – poinformował  rzecznik Starostwa Powiatowego w Bełchatowie Krzysztof Borowski.

Bełchatowski samorząd liczy, że możliwe będzie objęcie szczepieniami ok. 800 nastolatek z rocznika '93 z terenu całego powiatu, poza najbogatszą polską gminą Kleszczów, która tego rodzaju akcję już przeprowadziła. Nastolatki otrzymają bezpłatnie trzy dawki szczepionki.

Samorządowcy podkreślają, że obecnie cena trzech dawek szczepionki jest zbyt wysoka dla wielu polskich rodzin.

– Wspieramy dzięki temu społeczeństwo, bowiem szczepionki przeciwko HPV są drogie. Nie ma się co łudzić, że w najbliższym czasie rząd wprowadzi je do kalendarza szczepień finansowanych z budżetu państwa – podkreśla radny Krzysztof Zochniak.

Specjaliści podkreślają, że szczepienie jest tylko jednym ze sposobów zapobiegania rakowi szyjki macicy i nie zwalnia z obowiązku wykonywania badań cytologicznych i innych działań profilaktycznych.

W 27 krajach świata szczepienia przeciw HPV są finansowane z pieniędzy publicznych. Choć resort zdrowia nie refunduje szczepionki, ponad 30 polskich samorządów finansuje już szczepienia przeciwko HPV z własnych środków, w ramach programów profilaktycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum