Będzin: zamiast mandatu - szkolenie z pierwszej pomocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2010 09:59

W każdy czwartek, aż do końca wakacji w Będzinie (woj. śląskie) policjanci zamiast mandatów będą proponowali kierowcom krótką lekcję pierwszej pomocy.

Pomysł będzińskiej drogówki spodobał się ratownikom z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Co tydzień, przez kilka godzin, razem z policjantami będą patrolować główne trasy w okolicach Będzina - drogi krajowe nr 1, 78 i 86.

– Kierujący zatrzymani w związku z popełnieniem wykroczenia, szczególnie przekroczenia prędkości, zamiast mandatu będą mogli skorzystać z krótkiego instruktażu ratowników – powiedziała rzeczniczka będzińskiej policji Monika Francikowska.

Jak wyjaśniła, z takiej zamiany nie będą mogli skorzystać sprawcy szczególnie rażących wykroczeń. Zaznaczyła, że - choć często pierwsze minuty po wypadku decydują o życiu poszkodowanych - z doświadczeń policjantów i ratowników wynika, że znaczna liczba uczestników ruchu nie zna podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy; nie wie, jak zachować się na miejscu wypadku drogowego i jak pomóc osobie rannej.

Dlatego podczas szkolenia będzie można poznać m.in. podstawowe zasady prawidłowego wykonania masażu serca. Chętni będą też mieli możliwość przeprowadzenia sztucznego oddychania na fantomie. Kierowcy dostaną też materiały edukacyjne i informacyjne na temat pierwszej pomocy.

Zgodnie z danymi policji, w ostatnich 17 latach w Polsce odnotowano prawie milion wypadków drogowych, w których zginęło ponad 110 tys. osób; ponad milion zostało rannych. Codziennie w wypadkach ginie średnio 15 osób, a 160 zostaje rannych. Co piąty Polak nie zapina pasów, a co dziesiąty wypadek spowodowany jest przez pijanego kierowcę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum