Będzie kolejny pilotaż opieki koordynowanej w POZ?

Autor: PZ, RZ/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2019 18:48

Przygotowany przez Federację Porozumienie Zielonogórskie projekt pilotażu opieki koordynowanej POZ OK jest w fazie uzgadniania szczegółów z NFZ i resortem zdrowia. Odbyła się już seria spotkań w tej sprawie i planowane są kolejne - poinformowało oficjalnie Porozumienie. Czym ten pilotaż miałby się różnić od już trwającego pilotażu POZ PLUS?

Będzie kolejny pilotaż opieki koordynowanej w POZ?
Fot. Shutterstock

Od lipca 2018 r. trwa pilotaż programu opieki koordynowanej POZ PLUS. Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podkreśla, że stworzony przez Federację projekt POZ OK nie powstał w opozycji, ale stanowi uzupełnienie dla programu POZ PLUS. Zawiera wiele nowych elementów, ale przede wszystkim dotyczy innych podmiotów.

- W projekcie POZ PLUS uczestniczą przede wszystkim duże podmioty lecznicze, zaś nasz projekt adresowany jest do mniejszych przychodni, mających pod opieką do 5-10 tys. pacjentów - wyjaśnia Jacek Krajewski w informacji podanej na stronie Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Pilotaż dla mniejszych POZ
Szerzej publicznie po raz pierwszy o projekcie programu POZ OK prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski mówił podczas niedawnego IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 roku.)

- Pacjenci traktują nas jak przeszkodę w dotarciu do specjalisty. Dlatego powtarzamy, że trzeba odbudować prestiż lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Konieczny jest powrót do modelu, w którym pacjent przychodził do nas, żeby się wyleczyć, a nie po zaświadczenie, skierowanie do specjalisty itp. - przekonywał podczas Kongresu.

Jak informował, Federacja przygotowała i przekazała do NFZ projekt pilotażu opieki koordynowanej, nazywany roboczo POZ OK - alternatywny wobec realizowanego od lipca 2018 r. pilotażu POZ PLUS, w którym uczestniczą wyłącznie większe placówki POZ.

- Występowaliśmy z propozycjami, które zostały przyjęte przez prezesa NFZ. On sam namawiał nas do opracowania pilotażu dotyczącego mniejszych placówek. Po kilku miesiącach powstał drugi model opieki koordynowanej - POZ OK. Powstał program koordynowanej opieki nad chorymi przewlekle i program kompleksowej profilaktyki, zasadniczo różny od bilansów zdrowia. Nie będzie finansowany ze środków UE lecz monitorowany i finansowany przez NFZ - wyjaśnił podczas Kongresu Andrzej Zapaśnik, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Badania przesiewowe zamiast bilansów zdrowia
Na etapie powstawania programu pilotażu POZ OK, jeszcze w październiku 2018 r., Andrzej Zapaśnik wyjaśniał Rynkowi Zdrowia, że bilanse realizowane w POZ PLUS mają na celu "poszukiwanie" całego spectrum chorób, w oparciu o pełne badanie podmiotowe i przedmiotowe oraz panel badań diagnostycznych.

- Uważamy że u osób, które nie zgłaszają się same do lekarza z dolegliwościami, ani nie są chore przewlekle, właściwsze są celowane badania w kierunku ściśle określonych czynników ryzyka i chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób nowotworowych. Skuteczność takich badań jest udokumentowana badaniami naukowymi, a metoda wykonywania jest opisana w wytycznych towarzystw naukowych - mówił dr Andrzej Zapaśnik, podając jeden z argumentów dla utworzenia programu POZ OK.

Podczas Kongresu (w marcu 2019 r.) podkreślił, że projekt POZ OK skierowany jest do małych ośrodków, odległych od wielkich aglomeracji. Dodał, że zwykle w tak małych ośrodkach konsultacje i porady specjalistyczne nie zawsze są możliwe, bo nie wszędzie są odpowiednie kadry. Szczególnie brakuje takich specjalistów jak kardiolog, diabetolog, neurolog.

- Mamy taki dostęp do specjalistów, że czasami lekarz rodzinny dzwoni do kolegi kardiologa z prośbą, żeby ten skrócił czas oczekiwania pacjenta z kilku miesięcy do kilku dni tygodni w ramach… wizyty prywatnej. Są takie województwa, gdzie jest jeden, dwóch kardiologów w powiecie. W żaden sposób nie jesteśmy w stanie zaangażować tych specjalistów do pilotażu POZ OK - ocenił i podsuwał pomysł...

- Staramy się namówić NFZ, żeby przejął na siebie odpowiedzialność za organizacje konsultacji specjalistycznych w powiatach. Być może poradnie specjalistyczne w sieciach szpitali mogłyby pełnić dla nas taką funkcję konsultacyjną. Dyskusja na ten temat trwa - poinformował.

Edukacja i profilaktyka oparta o badania celowane
Już wcześniej w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych, prezentowała pogląd, że alternatywny projekt pilotażu wobec POZ PLUS  powinien być "przede wszystkim dedykowany specjalistom medycyny rodzinnej, a nie dużym jednostkom, które uczestniczą w obecnym projekcie" POZ PLUS.

- Nie można postrzegać podstawowej opieki zdrowotnej przez perspektywę dużych ZOZ-ów. To może okazać się mylące przy wyciąganiu wniosków z pilotażu - uważa konsultant krajowa.

Jak zaznaczała Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, dobrze by się stało, gdyby jednym z celów alternatywnego pilotażu opieki koordynowanej była obserwacja korzyści płynących z większego wykorzystania kapitału wiedzy posiadanej przez specjalistów medycyny rodzinnej.

 Jak się wydaje w takim kierunku zmierza propozycja Porozumienia.

- Według naszej koncepcji, w projekcie będą mogły wziąć udział także małe praktyki lekarzy rodzinnych, które nie zatrudniają specjalistów. Zatem równoległa realizacja obu projektów da możliwość prowadzenia opieki koordynowanej przez całą POZ - mówi Jacek Krajewski, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie Federacji Porozumienie Zielonogórskie w poniedziałek (25 marca).

Porozumienie Zielonogórskie w komunikacie informuje, że w projekcie POZ OK dużą wagę przykłada się do edukacji i profilaktyki opartej o badania  celowane w kierunku ściśle określonych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego oraz chorób przewlekłych.

Te czynniki ryzyka chcą identyfikować lekarze rodzinni
Według projektu są to m.in.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, dyslipidemie, nadwaga lub otyłość, niewystarczająca aktywność fizyczna, uzależnienie od palenia tytoniu, nadużywanie alkoholu, stresujący tryb życia, obciążenie rodzinne występowaniem chorób sercowo-naczyniowych.

Przewiduje się również w ramach POZ wykonywanie lub kierowanie na badania przesiewowe w kierunku najczęstszych chorób, nowotworowych: raka jelita grubego, raka szyjki macicy i raka piersi. Poza badaniami przesiewowymi, w ramach programu profilaktycznego w projekcie POZ OK proponuje się także interwencję edukacyjno-behawioralną, indywidualna i grupową, która ma skłonić osobę z odwracalnymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych do zmiany stylu życia.

Drugim obszarem pilotażu POZ OK jest, podobnie jak w POZ PLUS, program opieki koordynowanej nad chorymi przewlekle, oparty m.in. o wdrażanie indywidualnych planów opieki medycznej oraz dostęp do poszerzonego zakresu badań diagnostycznych i konsultacji lekarzy innych specjalności.

Program ten dedykowany będzie pacjentom z rozpoznaniem cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, stabilnej choroby wieńcowej, migotania przedsionków i przewlekłej niewydolności serca. Ma on być prowadzony przy ograniczeniu do minimum nowych obowiązków sprawozdawczych, związanych z ewidencjonowaniem realizowanych świadczeń i monitorowaniem jakości opieki - podaje PZ w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum