Będzie coraz więcej chorych na osteoporozę

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2010 12:50

Osteoporoza stopniowo niszczy i osłabia kości powodując, że stają się one porowate i kruche. W roku 2035 chorych na osteoporozę będzie3,5 mln osób.

Liczbę osób cierpiących na osteoporozę w Europie, USA i Japonii szacuje się łącznie na 75 mln osób, a w Polsce – na 2,8 mln. U takiej liczby osób chorobę zdiagnozowano. Specjaliści sądzą jednak, że dotyka ona 6 mln ludzi.
Osteoporoza jest chorobą hormonozależną, prowadząca do zaniku masy kostnej, ale może też być konsekwencją przyjmowania niektórych leków lub być powikłaniem w cukrzycy bądź reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Częstość występowania osteoporozy oraz złamań osteoporotycznych wzrasta z wiekiem. Po 50. roku życia schorzenie stwierdza się u 30 proc. kobiet, co ma związek z tym, że po menopauzie znacznie spada poziom estrogenu, który odgrywa ochronną rolę wobec kości.

Mitem jest jednak powszechne mniemanie, że problem nie dotyczy mężczyzn – cierpi na nią 8 proc. panów po 50. roku życia.

Oprócz płci i wieku, do czynników ryzyka osteoporozy zalicza się:
• drobną budowę ciała,
• niedobory witaminy D,
• długotrwałe niedobory wapnia w diecie (np. z powodu eliminacji produktów mlecznych),
• palenie papierosów.
• nadużywanie alkoholu,
• picie dużych ilości kawy lub mocnej herbaty,
• długotrwałe zażywanie leków sterydowych lub immunosupresyjnych,
• czynniki genetyczne (ryzyko jest wyższe, gdy krewny pierwszego stopnia cierpiał na osteoporozę),
• brak aktywności fizycznej.

Jak twierdzą specjaliści w osteoporozie w wyniku zmniejszenia się masy tkanki kostnej oraz zmian w jej mikroarchitekturze, rośnie ryzyko złamań, które przydarzają się nawet przy zwykłym potknięciu. Natomiast w zaawansowanej osteoporozie ich przyczyną może być np. kichnięcie. Najczęściej łamią się kości nadgarstka, kręgosłupa oraz szyjki kości udowej. Po złamaniu kości szyjki udowej u około 20 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn dochodzi do zgonu w ciągu roku

Osteoporoza rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. Często chorzy dowiadują się o niej dopiero, gdy dojdzie do złamania. Najbardziej niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej. Kończą się śmiercią co czwartej pacjentki i co trzeciego pacjenta. Połowa osób, które przeżyją staje się niepełnosprawna. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie osteoporozy, pozwalające szybko podjąć leczenie, które obniży ryzyko złamań.

Doc. Edward Czerwiński z Zakładu Chorób Kości i Stawów Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego twierdzi, że z powodu starzenia się społeczeństwa osteoporoza będzie coraz częstsza. Jak wyliczył, w roku 2035 liczba chorych na osteoporozę wyniesie 3,5 mln...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum