Będą nowe operacje ucha w opolskim USK. W planach program wszczepów ślimakowych
Prof. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału Laryngologii USK i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Opolskiego wprowadza nowe metody leczenia i nowe technologie w laryngologii. - Moim celem jest wdrożenie nowych operacji ucha, jak też programu wszczepów ślimakowych - mówi prof. Morawski.

- Jesienią 2021 r. stanowisko kierownika oddziału laryngologii w USK objął prof. Krzysztof Morawski. Rozpoczął tworzenie uniwersyteckiej kliniki
- Obok prowadzenia zajęć ze studentami medycyny zapowiada szkolenie podyplomowe przyszłych specjalistów, rozwijanie działalności naukowej, wprowadzanie nowych technologii i metod leczenia pacjentów
- - Cieszymy się, że do naszego zespołu, dzięki staraniom wieloletniego ordynatora oddziału dr. Jerzego Jakubiszyna, udało nam się pozyskać godnego następcę - podkreślił Dariusz Madera, dyrektor generalny USK
Oddział laryngologii na poziomie uniwersyteckim
Jesienią 2021 r. stanowisko kierownika oddziału laryngologii w USK objął prof. Krzysztof Morawski. Rozpoczął tworzenie uniwersyteckiej kliniki.
W jego ocenie kierowany dotychczas przez dr n. med. Jerzego Jakubiszyna oddział w Opolu cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku medycznym, prowadzi działalność na wysokim poziomie, zarówno w klasycznej otolaryngologii jak i onkologii.
- Otologia realizowana była w USK w zakresie ośrodka regionalnego, jednak moim celem jest przeniesienie jej na poziom uniwersytecki, żeby oddział i klinika były jednymi z liczących się graczy na rynku świadczeń otolaryngologii w Polsce, widoczne i rozpoznawalne - deklaruje prof. Krzysztof Morawski.
Obok prowadzenia zajęć ze studentami medycyny, zapowiada szkolenie podyplomowe przyszłych specjalistów, rozwijanie działalności naukowej, wprowadzanie nowych technologii i metod leczenia pacjentów.
Zainteresowania naukowe profesora
Doświadczenie zawodowe prof. Krzysztof Morawski zdobywał wcześniej w klinikach otolaryngologii w Zabrzu (Śląski Uniwersytet Medyczny), w Warszawie (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i Miami w USA (University of Miami, Department of Otolaryngology Ear Institute, FL).
Jest absolwentem Łódzkiej Akademii Medycznej (1988 r.), specjalizację II stopnia uzyskał w Klinice Laryngologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu w 1996 r. W tym samym roku obronił doktorat w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi.
- W Zabrzu zainteresowałem się problematyką słuchu i zrobiłem też specjalizację z audiologii. W 2000 r. uzyskałem amerykańskie stypendium z Programu Fulbrighta i trafiłem do Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu w Miami - wspomina.
- Spędziłem tam ponad rok, po czym uczelnia zaproponowała mi podtrzymanie współpracy. Do końca 2005 r. jako post doctoral associate of University of Miami Department of Otolaryngology prowadziłem systematyczne badania naukowe w USA w zakresie otologii i audiologii. Nawiązałem też współpracę z firmami w obszarze badań elektrofizjologicznych i wykorzystania laserów w audiologii i otologii, co pozwoliło na opracowanie nowych i innowacyjnych strategii badawczo-diagnostycznych znajdujących zastosowanie w praktyce klinicznej - przekazał profesor.
Amerykańskie doświadczenia
W 2004 r. prof. Krzysztof Morawski podjął pracę w Klinice Otolaryngologii Warszawskiej Akademii Medycznej. Doświadczenia z USA wykorzystywał, kierując Oddziałem Otologii z Pododdziałem Dziecięcym, Pracownią Audiologii oraz Zespołem Implantów Ślimakowych.
Realizował też granty naukowe fundowane przez Komitet Badań Naukowych i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Był kierownikiem projektów międzynarodowych leczenia szumów usznych i nagłych głuchot. Publikacje wyników jego prac ukazywały się w kraju i zagranicą.
- W okresie pracy w warszawskiej klinice zacząłem mocno ukierunkowywać się na szeroko rozumianą chirurgię ucha i kości skroniowej, co pozwoliło mi prowadzić cały zakres otochirurgii oraz wszczepiać implanty ślimakowe oraz implanty ucha środkowego - mówi prof. Morawski.
Doadej: - Zajmuję się typową pracą kliniczną, ale też pracą naukową i rozwojem nowych technologii medycznych i zagadnień otochirurgicznych, np. śródoperacyjnym monitorowanie słuchu podczas usuwania guza okolicy kąta mostowo-móżdżkowego czy operacjami rekonstrukcji kosteczek słuchowych. Zajmuję się też wdrażaniem i zastosowaniem laserów do śródoperacyjnego monitorowania efektywności drgań protezek słuchowych stosowanych podczas operacji tympanoplastycznych - wylicza prof. Morawski.
- Cieszymy się, że do naszego zespołu, dzięki staraniom wieloletniego ordynatora oddziału dr. Jerzego Jakubiszyna, udało nam się pozyskać godnego następcę - podkreślił Dariusz Madera, dyrektor generalny USK.
Zdaniem dyrektora, prof. Morawski to wysokiej klasy specjalista, który gwarantuje równoczesny rozwój działalności klinicznej i naukowej. - A to przyniesie podwójne korzyści dla pacjentów. Zyskają oni dostęp do szerokiego wachlarza usług medycznych z zakresu laryngologii, ale też w regionie zostaną wykształceni młodzi lekarze, którzy – mam nadzieję – podejmą u nas pracę – komentuje - dyrektor Madera.
Andrzej Duda ma koronawirusa. Prezydent jest w izolacji
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)