×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będą nowe operacje ucha w opolskim USK. W planach program wszczepów ślimakowych

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia05 stycznia 2022 14:24

Prof. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału Laryngologii USK i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Opolskiego wprowadza nowe metody leczenia i nowe technologie w laryngologii. - Moim celem jest wdrożenie nowych operacji ucha, jak też programu wszczepów ślimakowych - mówi prof. Morawski.

Będą nowe operacje ucha w opolskim USK. W planach program wszczepów ślimakowych
Prof. Krzysztof Morawski w USK w Opolu wprowadza nowe metody leczenia i nowe technologie w laryngologii. Fot. USK w Opolu
  • Jesienią 2021 r. stanowisko kierownika oddziału laryngologii w USK objął prof. Krzysztof Morawski. Rozpoczął tworzenie uniwersyteckiej kliniki
  • Obok prowadzenia zajęć ze studentami medycyny zapowiada szkolenie podyplomowe przyszłych specjalistów, rozwijanie działalności naukowej, wprowadzanie nowych technologii i metod leczenia pacjentów
  • - Cieszymy się, że do naszego zespołu, dzięki staraniom wieloletniego ordynatora oddziału dr. Jerzego Jakubiszyna, udało nam się pozyskać godnego następcę - podkreślił Dariusz Madera, dyrektor generalny USK

Oddział laryngologii na poziomie uniwersyteckim

Jesienią 2021 r. stanowisko kierownika oddziału laryngologii w USK objął prof. Krzysztof Morawski. Rozpoczął tworzenie uniwersyteckiej kliniki.

W jego ocenie kierowany dotychczas przez dr n. med. Jerzego Jakubiszyna oddział w Opolu cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku medycznym, prowadzi działalność na wysokim poziomie, zarówno w klasycznej otolaryngologii jak i onkologii.

- Otologia realizowana była w USK w zakresie ośrodka regionalnego, jednak moim celem jest przeniesienie jej na poziom uniwersytecki, żeby oddział i klinika były jednymi z liczących się graczy na rynku świadczeń otolaryngologii w Polsce, widoczne i rozpoznawalne - deklaruje prof. Krzysztof Morawski.

Obok prowadzenia zajęć ze studentami medycyny, zapowiada szkolenie podyplomowe przyszłych specjalistów, rozwijanie działalności naukowej, wprowadzanie nowych technologii i metod leczenia pacjentów.

Zainteresowania naukowe profesora

Doświadczenie zawodowe prof. Krzysztof Morawski zdobywał wcześniej w klinikach otolaryngologii w Zabrzu (Śląski Uniwersytet Medyczny), w Warszawie (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i Miami w USA (University of Miami, Department of Otolaryngology Ear Institute, FL).

Jest absolwentem Łódzkiej Akademii Medycznej (1988 r.), specjalizację II stopnia uzyskał w Klinice Laryngologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu w 1996 r. W tym samym roku obronił doktorat w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi.

- W Zabrzu zainteresowałem się problematyką słuchu i zrobiłem też specjalizację z audiologii. W 2000 r. uzyskałem amerykańskie stypendium z Programu Fulbrighta i trafiłem do Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu w Miami - wspomina.

- Spędziłem tam ponad rok, po czym uczelnia zaproponowała mi podtrzymanie współpracy. Do końca 2005 r. jako post doctoral associate of University of Miami Department of Otolaryngology prowadziłem systematyczne badania naukowe w USA w zakresie otologii i audiologii. Nawiązałem też współpracę z firmami w obszarze badań elektrofizjologicznych i wykorzystania laserów w audiologii i otologii, co pozwoliło na opracowanie nowych i innowacyjnych strategii badawczo-diagnostycznych znajdujących zastosowanie w praktyce klinicznej - przekazał  profesor.

Amerykańskie doświadczenia

W 2004 r. prof. Krzysztof Morawski podjął pracę w Klinice Otolaryngologii Warszawskiej Akademii Medycznej. Doświadczenia z USA wykorzystywał, kierując Oddziałem Otologii z Pododdziałem Dziecięcym, Pracownią Audiologii oraz Zespołem Implantów Ślimakowych.

Realizował też granty naukowe fundowane przez Komitet Badań Naukowych i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Był kierownikiem projektów międzynarodowych leczenia szumów usznych i nagłych głuchot. Publikacje wyników jego prac ukazywały się w kraju i zagranicą.

- W okresie pracy w warszawskiej klinice zacząłem mocno ukierunkowywać się na szeroko rozumianą chirurgię ucha i kości skroniowej, co pozwoliło mi prowadzić cały zakres otochirurgii oraz wszczepiać implanty ślimakowe oraz implanty ucha środkowego - mówi prof. Morawski.

Doadej: - Zajmuję się typową pracą kliniczną, ale też pracą naukową i rozwojem nowych technologii medycznych i zagadnień otochirurgicznych, np. śródoperacyjnym monitorowanie słuchu podczas usuwania guza okolicy kąta mostowo-móżdżkowego czy operacjami rekonstrukcji kosteczek słuchowych. Zajmuję się też wdrażaniem i zastosowaniem laserów do śródoperacyjnego monitorowania efektywności drgań protezek słuchowych stosowanych podczas operacji tympanoplastycznych - wylicza prof. Morawski.

- Cieszymy się, że do naszego zespołu, dzięki staraniom wieloletniego ordynatora oddziału dr. Jerzego Jakubiszyna, udało nam się pozyskać godnego następcę - podkreślił Dariusz Madera, dyrektor generalny USK.

Zdaniem dyrektora, prof. Morawski to wysokiej klasy specjalista, który gwarantuje równoczesny rozwój działalności klinicznej i naukowej. - A to przyniesie podwójne korzyści dla pacjentów. Zyskają oni dostęp do szerokiego wachlarza usług medycznych z zakresu laryngologii, ale też w regionie zostaną wykształceni młodzi lekarze, którzy – mam nadzieję – podejmą u nas pracę – komentuje - dyrektor Madera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum