Będą nowe centra urazowe

Autor: Polskie Radio/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2009 12:55

W Polsce ma powstać 10-12 centrów urazowych, które mają zapewnić kompleksową pomoc między innymi ofiarom wypadków. Takie rozwiązania zakłada nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Posłowie komisji zdrowia powołali podkomisję, która zajmie się tymi rozwiązaniami.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że centra urazowe powstaną na bazie już istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych i będą współpracowały z całym systemem ratownictwa medycznego.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Bolesław Piecha (PiS) uważa, że tworzenie centrów urazowych jest kontrowersyjnym pomysłem. Dodaje, że niewskazany jest pośpiech przy nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.

Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej profesor Juliusz Jakubaszko podkreśla, że centra urazowe mają zapewnić leczenie w jednym wysokospecjalistycznym szpitalu osoby z wielonarządowymi obrażeniami ciała, która trafiła na oddział ratunkowy.

Prof. Jakubaszko uważa, iż powstanie centrów wpłynie na zmniejszenie powikłań wśród pacjentów oraz kalectwa pourazowego. Taka organizacja udzielenia świadczeń zmniejszy też koszty leczenia i rehabilitacji. Dodaje, że utworzenie sieci centrów urazowych w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej przyczyniło się do zmniejszenia o połowę umieralności okołourazowej.

Co roku w Polsce z powodu wielonarządowych obrażeń doznanych w wypadkach komunikacyjnych umiera około 5,5 tysiąca osób .

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum