Będą algorytmy dla dyspozytorów pogotowia. Czas dojazdu to niewystarczający miernik

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 września 2018 09:47

Minister zdrowia powołał 19-osobowy zespół, który ma zająć się opracowaniem algorytmów dla dyspozytorów w pogotowiu. Mają one jasno określać, kiedy wysłać karetkę na sygnale, kiedy bez, a kiedy odesłać pacjenta do lekarza nocnej opieki medycznej.

Fot. Archiwum

19-osobowy zespół do opracowania algorytmów dla dyspozytorów pogotowia składa się głównie z samych dyrektorów zrzeszonych w Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. Wyjątkiem jest konsultant krajowy do spraw medycyny ratunkowej i dwóch ekspertów WOŚP.

Nawet jeśli zespół opracuje algorytmy, prawdopodobnie nie dowiemy się, jakie będą efekty ich wprowadzenia - przede wszystkim dlatego, że w Polsce mierzy się jakość działania systemu ratownictwa medycznego tylko jednym wskaźnikiem: czasem dojazdu karetki - komentuje Gazeta Wyborcza.

Według GW nikt też nie kontroluje, czy dyspozytor podjął właściwe decyzje lub czy pacjent został przewieziony do właściwego szpitala, więc  - jak sugeruje gazeta - "pogotowie jest wyjęte spod społecznej kontroli".

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum