Beata Pawlikowska: doświadczyłam choroby podobnej do malarii

Autor: KAW/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2009 11:45

24 kwietnia, w przededniu Międzynarodowego Dnia Walki z Malarią (przypada 25 kwietnia), Polski Czerwony Krzyż rozpoczyna drugą edycję kampanii "Stop malarii".

Beata Pawlikowska: doświadczyłam choroby podobnej do malarii
Podczas jednej z wielu, wielu podróży. Źródło: www.beatapawlikowska.com

Co roku na tę chorobę umiera ok. 3 mln ludzi. Co 30 sekund walkę z malarią przegrywa jedno afrykańskie dziecko...

Polski Czerwony Krzyż od 2008 roku prowadzi kampanię poświęconą walce z malarią. Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu zagrożenia, jakim jest malaria oraz edukacja w zakresie ochrony przed tą chorobą. Coraz częściej podróżujemy do obszarów zagrożonych malarią – Afryki, Ameryki Południowej i południowo-wschodniej Azji, a niewielu z nas ma świadomość, jak chronić się przed chorobą, która występuje na obszarze 40 proc. kuli ziemskiej.

– Wiem jak łatwo można się zarazić malarią. Wystarczy jedno pechowe ukąszenie zakażonego moskita. Sama doświadczyłam choroby bardzo podobnej do malarii, podczas której trzęsłam się w gorączce, bolał mnie każdy centymetr skóry i nie mogłam niczego zjeść ani wypić przez prawie dziesięć dni – opowiada Beata Pawlikowska, znana dziennikarka i podróżniczka, która jest ambasadorką kampanii „Stop malarii”.

– Widziałam ludzi, którzy umierali na malarię i inne choroby przenoszone przez moskity. Wiem, że mogliby zostać ocaleni, gdyby mogli się odpowiednio zabezpieczyć przed ugryzieniami owadów. Najbardziej skutecznym sposobem obrony przed malarią jest używanie moskitier, czyli specjalnych lekkich siatek rozwieszanych nad łóżkiem, hamakiem czy innym posłaniem – dodaje Pawlikowska.

W ramach kampanii, którą wspiera m.in. miesięcznik Rynek Zdrowia,  PCK pozyskuje fundusze na zakup moskitier dla dzieci i rodzin w Kenii i Ugandzie. Dzięki dotychczasowej ofiarności Polaków, w pierwszym roku kampanii Polski Czerwony Krzyż zgromadził na ten cel już prawie 60 tys. zł., co umożliwi zakup 3 tysięcy moskitier.

Więcej o kampanii na stronie: www.stopmalarii.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum