Bartoszyce: po śmierci pacjentki pogotowie pod kontrolą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2009 12:55

Wojewoda warmińsko-mazurski zwrócił się do wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie ratownictwa medycznego o zbadanie sprawy śmierci pacjentki.

55-letnia Dorota Orlicka zmarła w listopadzie na skutek niewydolności oddechowej spowodowanej zapaleniem płuc. Z relacji jej rodziny wynika, że kobieta była dwukrotnie u dwóch różnych lekarzy w bartoszyckiej przychodni. Lekarze mimo utrzymującego się złego stanu zdrowia chorej i wysokiej gorączki, odesłali ją do domu z zaleceniem odpoczynku.

Gdy wysoka gorączka nie ustępowala, mąż kobiety zadzwonił na pogotowie. Dyspozytorka zaleciła, by chora zażyła lek obniżający gorączkę. Wkrótce kobieta zmarła. Lekarz pogotowia ratunkowego z Bartoszyc pytany, dlaczego pogotowie nie przyjechało, odpowiedział, że to rodzina mogła przywieźć pacjentkę swoim samochodem do szpitala.

Beata Ewert, zastępca prokuratora rejonowego w Bartoszycach, poniformowała, że do 16 grudnia mają być znane wyniki badań histopatologicznych próbek pobranych od pacjentki. Kompletny protokół z sekcji zwłok biegły ma być sporządzony do końca tygodnia.

W opinii zastępcy prokuratora, trudno będzie ustalić, czy kobieta chorowała na grypę typu A/H1N1, ponieważ gdy chorowała nie pobrano od niej próbek do badań, a badanie próbek pobranych po śmierci nie wykaże obecności wirusa.

Jak podaje PAP, prokuratura nadal przesłuchuje personel medyczny z bartoszyckiej przychodni oraz pracowników pogotowia ratunkowego. Sprawą śmierci kobiety zajął się z urzędu Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Pacjenta. Edyta Wrotek, rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego, poinformowała, że zwrócił się on do konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ratownictwa medycznego oraz lekarza koordynatora o szybkie zbadanie sprawy śmierci pacjentki.

10 grudnia Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że „ta niepotrzebna śmierć kobiety jest wynikiem karygodnych zaniedbań”. Owsiak zaoferował pomoc prawną i finansową rodzinie zmarłej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum