Bartłomiej Chmielowiec: SOR-y to papierek lakmusowy ochrony zdrowia

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2019 13:37

Problemy całego systemu szczególnie uwidaczniają się na SOR-ach, zwłaszcza na Śląsku, gdzie brakuje mniej więcej dziesięciu szpitalnych oddziałów ratunkowych - ocenił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Bartłomiej Chmielowiec: SOR-y to papierek lakmusowy ochrony zdrowia
Bartłomiej Chmielowiec: SOR-y soczewką skupiającą problemy systemu ochrony zdrowia. Fot. PTWP

Rzecznik Praw Pacjenta pytany o wnioski z wielu dramatycznych sytuacji na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć, poinformował, że kontrole RPP  jeszcze trwają. Jak przekazał, szczegółowo analizowany jest każdy przypadek, zasięgane są również opinie konsultantów medycznych, więc teraz za wcześnie na wnioski.

Podkreślił, że przypadku zdarzenia w Miejskim Szpitalu w Sosnowcu, ze wstępnej analizy wynika, że - wbrew twierdzeniom jakoby przez 10 godzin nikt się pacjentem nie interesował - była tam prowadzona diagnostyka, zostały zlecone badania.

- Wstępna ocena wskazuje, że w którymś momencie powinna zostać podjęta decyzja o przyjęciu na oddział. Pytanie brzmi, dlaczego nie zapadła we właściwym momencie. Tego na razie nie wiemy - powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

Dodał, że pacjentów trzeba edukować, do czego służy oddział ratunkowy, bo wielu z nich zgłasza się tam bezzasadnie. Jednocześnie należy podnosić kompetencje miękkie personelu medycznego.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum