Balicki: polska psychiatria niebawem dogoni europejską

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2019 11:22

Za dwa, trzy lata polska psychiatria będzie na europejskim poziomie. Jeżeli zostanie zrealizowane to, co już rozpoczęliśmy, czeka nas zasadnicza zmiana w tej dziedzinie - powiedział PAP pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marek Balicki.

Balicki: polska psychiatria niebawem dogoni europejską
Pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marek Balicki Fot. PTWP

- Mamy dwie rzeczy do nadrobienia. Pierwsza: zwiększenie nakładów na leczenie i zwiększenie nakładów na psychiatrię tak, aby dojść do średnich standardów europejskich. Chcemy, żeby za kilka lat polska psychiatria osiągnęła średni europejski poziom. Druga kwestia to reforma. Chodzi o Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, przyjęty w lutym 2017 r., w ramach którego uruchomiono pilotaż psychiatrii środowiskowej (ruszył w lipcu ub.r.) i o reformę psychiatrii dziecięcej, która rusza jesienią - wyjaśnia pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marek Balicki.

- Funkcja pełnomocnika daje mi dużo większe możliwości i umożliwia lepsze wykonywanie tych zadań, które wykonywałem jako kierownik biura pilotażu - dodaje Balicki.

- Psychiatria jest gorzej traktowana finansowo niż inne dziedziny. To efekt polityki prowadzonej od dziesięcioleci. Ale pilotażowy program wprowadzony w lipcu ub.r. jest przełamaniem tej tendencji. Kwota wydawana na leczenie jednego pacjenta zwiększa się o 50 proc. Także reforma psychiatrii dzieci i młodzieży spowoduje zwiększenie wydatków na leczenie. Otworzyła się szansa, żeby zacząć nadrabiać zaległości w tej dziedzinie - zaznaczył.

Jak zauważył, liczba porad psychiatrycznych rośnie z roku na rok, coraz więcej osób cierpi na zaburzenia psychiczne. - Kilka lat temu przeprowadzono badanie epidemiologii zaburzeń psychicznych, które objęło 10 tys. Polaków w wieku produkcyjnym. Zgodnie z jego wynikami prawie co czwarty Polak (24 proc.) miał lub ma takie objawy, które spełniały obowiązujące u nas kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych - poinformował Balicki.

Na psychiatrię wydajemy 3,4 proc. wszystkich pieniędzy na leczenie. Zdaniem pełnomocnika powinniśmy wydawać co najmniej dwa razy więcej. Więcej niż Polacy przeznaczają na ten cel Czesi, Słowacy i Węgrzy. W przypadku Niemiec to aż 14 proc. środków.

Zdaniem Marka Balickiego reforma była konieczna i pozytywnie ocenia on wyniki wprowadzonego w lipcu ubiegłego roku pilotażu centrów zdrowia psychicznego.

- Pilotaż psychiatrii został zaplanowany na trzy lata. W tej chwili mamy 27 centrów zdrowia psychicznego, które obejmują 10 proc. mieszkańców Polski. Każde z centrów odpowiada za jakiś obszar, powiat, dzielnicę czy miasto. Otacza opieką wszystkich mieszkańców tych obszarów, którzy będą jej potrzebowali. Jeśli porównamy to z sytuacją w Niemczech, gdzie takie centra zostały uruchomione wcześniej, my już jesteśmy bardziej zaawansowani, jeśli chodzi o ich zasięg, mimo że pilotaż trwa dopiero rok - ocenił Balicki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum