Balicki: pierwsze efekty pilotażu zmian w psychiatrii dorosłych są zachęcające

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2019 09:17

Pierwsze efekty pilotażu zmian w psychiatrii dorosłych są zachęcające; za wcześnie na twarde dane statystyczne, ale widać korzystne zmiany - ocenił w środę (15 maja) kierownik biura pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) dr Marek Balicki.

Balicki: pierwsze efekty pilotażu zmian w psychiatrii dorosłych są zachęcające

Balicki uczestniczył w konferencji zapowiadającej II drugi Kongres Zdrowia Psychicznego, który 3 czerwca ma obradować w Warszawie pod hasłem "Zdrowie psychiczne dla wszystkich".

- Pilotaż wprowadzania psychiatrii środowiskowej dla dorosłych ruszył w lipcu ub.r. Zmiana polega na odchodzeniu od modelu polegającego głównie na pobycie w szpitalu psychiatrycznym, na rzecz opieki w miejscu zamieszkania"- przypomniał Balicki.

Odpowiedzialność za zorganizowanie opieki przekazano Centrom Zdrowia Psychicznego dla dorosłych. Ruszyło 27 takich centrów. - Każde z nich ma zadanie zorganizować w podstawowym, szerokim zakresie opiekę psychiatryczną dla mieszkańców określonego regionu. Przeciętnie liczba mieszkańców objętych opieką wynosi między 50, a 200 tys. - podał.

Balicki wyjaśniał, że każde z centrów ma oddział psychiatryczny, oddział dzienny, zespół leczenia środowiskowego, domowego i poradnię zdrowia psychicznego. Personel tych form opieki - jak zaznaczył - stanowi jeden wspólny zespół, który koordynuje i współpracuje ze sobą w udzielaniu pomocy.

- Mamy 27 Centrów Zdrowia Psychicznego. Łącznie obejmują one 3 mln dorosłych mieszkańców, czyli 10 proc. populacji. Wiceminister Zbigniew Król, który nadzoruje proces zmian w psychiatrii zapowiedział, że być może w tym roku nastąpi rozszerzenie listy centrów. Czekamy na to - powiedział Balicki.

Stwierdził, że "pierwsze doświadczenia są bardzo zachęcające". Dodał jednocześnie, że "jest za wcześnie, by przekazywać twarde dane statystyczne o tym, co się zmieniło". - Z wizytacji poszczególnych ośrodków widzimy, że zachodzą bardzo korzystne zmiany, jeśli chodzi o zmianę opieki, jej koordynację, przenoszenie opieki ze szpitalnych zamkniętych oddziałów na rzecz różnych form opieki ambulatoryjnej, czy domowej.

Mapę Centrów Zdrowia Psychicznego można znaleźć na stronie czp.org.pl. Pomoc w centrach dostępna jest bez zapisów, niepotrzebne jest skierowanie. Od poniedziałku do piątku w centrach działają punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, w których na pierwszą konsultację przyjmują specjaliści: lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta lub pielęgniarka psychiatryczna. Ich zadaniem jest wysłuchać, wydać wstępną diagnozę, opracować wstępny plan leczenia, a jeśli uznają, że przypadek jest pilny sprawienie, by pomoc ruszyła nie później niż w ciągu 72 godzin.

Plan leczenia w centrach układany jest tak, by jak najlepiej pasował do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum