Badanie wykrywające HCV jest proste i tanie, ale nie powszechne. "Aż wstyd, że ciągle o tym mówimy"

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia20 lipca 2021 15:09

Badanie wykrywające HCV nie jest badaniem obowiązkowym, choć jest tanie. Należy skończyć z akcyjnością, oddolne inicjatywy nie mogą zastąpić rozwiązań systemowych - apeluje prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Badanie wykrywające HCV jest proste i tanie, ale nie powszechne. "Aż wstyd, że ciągle o tym mówimy"
Badanie wykrywające HCV jest proste i tanie - podkreśla prof. Krzysztof Tomasiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Fot. PTWP
  • Choć wirusowe zapalenie wątroby typu C jest wyleczalne i są w kraju powszechnie dostępne nowoczesne terapie, nadal po przejściu w marskość wątroby lub raka staje się ono przyczyną śmierci u wielu osób
  • W Polsce nie przeprowadza się populacyjnych badań w kierunku HCV
  • Prof. Krzysztof Tomasiewicz: - Należy skończyć z akcyjnością, oczywiście oddolne inicjatywy są cenne i powinny pozostać, ale nie mogą zstąpić rozwiązań systemowych
  •  W opiece specjalistycznej każdy specjalista powinien dysponować badaniem anty-HCV jako jednym z obowiązkowych badań dla swoich pacjentów

Jak przypomina prof. Krzysztof Tomasiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, lekarz kierujący Kliniką Chorób Zakaźnych w Specjalistycznym Publicznym Szpitalu Kliniczny nr 1 w Lublinie, 150 tysięcy to szacunkowa liczba osób w Polsce zakażonych wirusem HCV, czyli chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Zbyt rzadko wykonujemy testu w kierunku HCV

Choć wirusowe zapalenie wątroby typu C jest wyleczalne i są w kraju powszechnie dostępne nowoczesne terapie, nadal po przejściu w marskość wątroby lub raka staje się ono przyczyną śmierci u wielu osób, które dowiadują się o zakażeniu zbyt późno. Można temu zaradzić przeprowadzając proste badanie diagnostyczne z kropli krwi.

- Według Europejskiego Towarzystwa Badań nad Wątrobą, na skutek rocznego zatrzymania ochrony zdrowia związanego z covidem niestety będzie więcej pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym, więcej pacjentów marskością. Również są takie prognozy, że może być więcej pacjentów w ogóle z zakażeniem HCV - zwraca uwagę prof. Krzysztof Tomasiewicz.

- My nie mamy na co czekać, im szybciej zaczniemy diagnozować pacjentów z HPV, tym mamy większą szansę uniknąć szerzenia się zakażeń - mówi.

Podkreśla, iż badania diagnostyczne w kierunku wykrywania HCV powinny być szeroko dostępne, przesiewowe, tym bardziej, że mamy do czynienia ze zjawiskiem dynamicznym.

Badanie w kierunku HCV powinno być powszechnie dostępne

- Należy skończyć z akcyjnością, oczywiście oddolne inicjatywy są cenne i powinny pozostać, ale nie mogą zstąpić rozwiązań systemowych. My chwalimy się, że dzięki akcjom firm zostały przetestowane setki tysięcy osób w kierunku HCV, ale to są wszystko półśrodki - ocenia profesor.

Prof. Tomasiewicz uważa, że problem wczesnego wykrywania HCV nie zostanie rozwiązany dopóki nie będzie refundacji tego badania u lekarzy rodzinnych.

Zaraz jednak dodaje: - Mam wrażenie, że my wszystko chcemy zrzucić na lekarzy rodzinnych. Tak naprawdę w każdej opiece specjalistycznej każdy specjalista powinien dysonować badaniem anty-HCV jako jednym z obowiązkowych badań dla swoich pacjentów.

- Docieramy tylko do ułamka tych pacjentów. Natomiast to musi być rozwiązanie systemowe. To badanie jest tak proste i tak tanie, że aż wstyd, iż my na ten temat w ogóle mówimy - spuentował profesor.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca, 2021 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum