Badanie: jedynie 25 proc. ankietowanych deklaruje, że dba o wątrobę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2013 16:26

Tylko co czwarty Polak stara się robić coś, by dbać o swoją wątrobę, np. zdrowo się odżywiać, nie nadużywać alkoholu, bądź przyjmować preparaty wspomagające - wynika z sondażu wykonanego w ramach akcji "Pierwsze ogólnopolskie badanie wątroby".

Badanie: jedynie 25 proc. ankietowanych deklaruje, że dba o wątrobę
Sondaż zaprezentowano w czwartek (5 grudnia) na konferencji prasowej w Warszawie. Został on przeprowadzony przez grupę badawczą Ipsos w październiku 2013 r. wśród 1005 osób w wieku 15 lat i więcej.

Choć wiedzę na temat wątroby zadeklarowało 72 proc. badanych, to niecała połowa z nich faktycznie potrafiła wskazać przynajmniej jedną z najważniejszych funkcji tego narządu. Najczęściej podawano: oczyszczanie organizmu z toksyn (41 proc. badanych) oraz produkcję i wydzielanie żółci potrzebnej w procesie trawienia (38 proc.).

Jak wyjaśnił obecny na konferencji prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego wątroba jest największym narządem wewnętrznym człowieka. Zależy od niej sprawne działanie całego ciała.

- Jest to największe laboratorium chemiczne naszego organizmu. Zachodzi w niej synteza różnych substancji: hormonów, enzymów, białek transportujących, które są niezbędne do funkcjonowania innych narządów - tłumaczył specjalista.

Inną kluczową rolą wątroby jest oczyszczanie organizmu z toksyn i filtrowanie krwi. Trafiają do niej zarówno pożyteczne, jak i szkodliwe, a nawet groźne dla życia substancje.

- Te szkodliwe są w wątrobie przetwarzane do takiej formy, która będzie szybko i bezpiecznie wydalona z organizmu, bez czynienia mu szkody - powiedział prof. Flisiak.

Narząd ten stanowi również ważną linię obrony organizmu przed drobnoustrojami. Przez niego przepływa cała krew, która jest filtrowana i wychwytywane są z niej czynniki zakaźne.

W wątrobie magazynowane są cukry, białka i tłuszcze. W razie potrzeby uwalniana jest z niej glukoza, która stanowi paliwo dla mózgu i dla całego organizmu. Natomiast nadmierne gromadzenie tłuszczów może być dla wątroby bardzo szkodliwe i prowadzić do jej stłuszczenia. W narządzie tym magazynowane są ponadto różne witaminy (A, D, K, B12 i C) oraz składniki mineralne (np. miedź, żelazo).

Wątroba wydziela też żółć, niezbędną do trawienia, zwłaszcza ciężkostrawnych pokarmów. Pomaga również utrzymać właściwą ciepłotę ciała, wymieniał ekspert.

Zaznaczył, że o wątrobę warto troszczyć się regularnie. Z najnowszych badań wynika jednak, że stara się to robić tylko 27 proc. Polaków. Najczęściej stosują w tym celu zdrową, mniej tłustą dietę - 68 proc., unikają picia alkoholu lub nadużywania go - 29 proc.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum