Badanie: epidemia koronawirusa przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 w Chinach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2020 13:31

Epidemia koronawirusa w Chinach przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 przez ten kraj o ok. 100 mln ton. To ilość generowana w ciągu roku przez np. Chile - wynika z opublikowanej w środę (19 lutego) analizy Carbon Brief.

Jeśli ten krótkoterminowy spadek się utrzyma, to roczna emisja kraju zmaleje zaledwie o 1 proc. Fot. Fotolia

Epidemia odbiła się na wielu gałęziach chińskiego przemysłu, a także doprowadziła do ograniczeń w transporcie. Wydłużeniu uległ też okres świąteczny, w którym wielu Chińczyków ma wolne.

Badanie organizacji koncentruje się na okresie dwóch tygodni, który zaczął się 10 dni po 25 stycznia, wraz z obchodami Chińskiego Nowego Roku. Wynik porównano z danymi z ostatnich pięciu lat dotyczącymi tego samego czasu świątecznego. W 2019 roku emisja w Chinach wyniosła w tym okresie 400 mln ton CO2 - tegoroczny wynik powinien być w okolicach 300 mln ton.

Analitycy zwrócili uwagę, że przyczynił się do tego spadek zużycia węgla. W 2020 r. osiągnięto najniższy poziom od czterech lat. Podkreślono, że kluczowe znaczenie miało ograniczenie produkcji przemysłowej, która jest zależna od energii pozyskiwanej z węgla, a także od dostaw ropy naftowej.

W analizie zwrócono jednak uwagę, że jeśli ten krótkoterminowy spadek się utrzyma, to roczna emisja kraju zmaleje zaledwie o 1 proc. Nie ma jednakże gwarancji, że tak się stanie, ponieważ kraj ma nadal duży potencjał do generowania energii. Chiny emitują najwięcej CO2 na świecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum