Badanie PBS: bolą mięśnie i stawy, ale może samo przejdzie....
75 proc. Polaków przyznaje, że od czasu do czasu odczuwa ból mięśni, kości lub stawów, a co trzeci z nas uważa, że znacząco pogarsza on komfort życia. Jednak tylko co dziesiąty badany umawia się na wizytę do lekarza, gdy ból nie ustępuje przez kilka dni - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED.

Wyniki badania wskazują, że Polacy nie dbają o układ ruchu. Zaledwie co piąty zawsze stara się utrzymywać prawidłową postawę ciała i nie obciążać nadmiernie kręgosłupa czy stawów.
Połowa badanych przyznaje się do dźwigania przedmiotów, które są dla nich ciężkie i niemal tyle samo osób nosi torbę, zakupy czy inne pakunki w jednej ręce lub na jednym ramieniu. Ponad 40 proc. kobiet zakłada nieodpowiednie obuwie. Blisko 23 proc. ankietowanych prowadzi siedzący tryb życia.
Przyczyną znacznych obciążeń układu ruchu jest także otyłość. Stanowi ona szczególne zagrożenie dla kręgosłupa, jak również stawów kolanowych i biodrowych. Jak wynika z badania, mniej niż połowa Polaków utrzymuje wagę na prawidłowym poziomie, a zaledwie co piąty z nas dba o regularną aktywność fizyczną (min. 30 minut cztery razy w tygodniu) i tylko co trzeci deklaruje, że zdrowo się odżywia.
Polacy bagatelizują sygnały ostrzegawcze ze strony układu ruchu, chociaż 75 proc. respondentów przyznaje, że od czasu do czasu odczuwa ból mięśni, kości lub stawów.
Najczęściej radzimy sobie farmakologicznie, stosując leki dostępne bez recepty (23 proc.), rzadziej tzw. metody domowe (12 proc.). Niektórzy starają się zwalczyć dolegliwości poprzez ćwiczenia (5 proc.), podobny odsetek badanych szuka porad w internecie lub wśród znajomych (4 proc.). Co piąty Polak czeka, aż ból sam ustąpi.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)