Badanie: 70 proc. Polaków ocenia, że mało wie o przeszczepach narządów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2014 14:11

70 proc. młodych Polaków uważa, że nie ma dostatecznej wiedzy na temat przeszczepiania i dawstwa narządów - wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu pt. zanimzostanezombie, który promuje ideę oddawania swoich narządów po śmierci.

Badanie: 70 proc. Polaków ocenia, że mało wie o przeszczepach narządów
Badanie, przeprowadzone we wrześniu 2014 r. przez agencję badawczą PBS w grupie 1005 osób w wieku 18-44 lata, wykazało też, że zdecydowana większość respondentów - aż 97 proc. - jest przekonana o słuszności przeszczepiania narządów od osób zmarłych w celu ratowania życia bądź zdrowia.

Blisko 80 proc. badanych wyraziło zgodę na to, by po śmierci ich organy zostały przekazane do celów transplantacyjnych, a trzy czwarte byłoby gotowych zdecydować o przekazaniu w tym samym celu organów bliskiej osoby. Ponadto, 87 proc. ankietowanych byłoby skłonnych lub raczej skłonnych do tego, by pomóc bliskiej osobie poprzez oddanie jej za życia swojego narządu.

Wśród powodów, dla których badani zdecydowaliby się oddać po śmierci swoje narządy do transplantacji najczęściej, bo w 97 proc., wskazywana była możliwość uratowania ludzkiego życia. Natomiast najczęściej (w 55 proc.) podawaną przyczyną niewyrażenia zgody na pobranie po śmierci organów do przeszczepu był odczuwany w związku z tym niepokój.

Aż 89 proc. ankietowanych oceniło, że poziom edukacji na temat transplantologii jest w Polsce niewystarczający. Jedynie 30 proc. respondentów oceniło poziom swojej wiedzy na temat transplantacji oraz przepisów regulujących kwestie transplantacji narządów, jako zadowalający.

- Te badania wskazują na potrzebę edukowania o transplantacji i promowania jej. Chociaż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemu i deklaruje podpisanie oświadczenia woli, to jest to wciąż temat, którego ludzie się trochę boją, przede wszystkim z powodu braku dostatecznej wiedzy - powiedział PAP Paweł Klikowicz reprezentujący kampanię Dawca.pl, która współorganizuje akcję #zanimzostanezombie razem z kanałem telewizyjnym FOX.

Jak wyjaśnił, w ramach tego projektu Dawca.pl chce informować na temat procedur pobierania narządów do przeszczepienia, tego, jakie narządy można pobierać i od kogo, a także na temat tego, czym jest śmierć mózgu. - Chcemy przekonywać, że transplantacja narządów jest działaniem medycznym ratującym życie ludzkie. Mamy nadzieję, że dzięki lepszej wiedzy ludziom łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję o zostaniu dawcą i podpisać oświadczenie woli - powiedział Klikowicz.

Akcja #zanimzostanezombie, której celem jest zwiększenie świadomości na temat dawstwa narządów do przeszczepienia, utrzymana jest w konwencji serialu "The Walking Dead". Jego bohaterowie walczą o przetrwanie i zachowanie człowieczeństwa w świecie opanowanym przez zombie. Główne hasło akcji "Zrób coś dobrego zanim zostaniesz zombie" ma uświadamiać Polakom, że podpisując oświadczenie woli każdy z nas może przyczynić się do ratowania czyjegoś życia.

Według Klikowicza nieszablonowa konwencja tego projektu ma przełamać tabu związane z tematyką przeszczepów i wywołać dyskusję o trudnych kwestiach związanych z procesem pozyskiwania organów do transplantacji wśród jak najszerszego kręgu odbiorców.

Na potrzeby projektu zanimzostanezombie uruchomiona została strona internetowa www.zanimzostanezombie.pl, na której można poznać historie osób, które zostały uratowane dzięki transplantacji organów i pobrać oświadczenie woli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum