Badania: zachowania agresywne u dzieci ulegają odroczeniu

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2013 10:00

Agresja u dzieci, które były świadkami przemocy domowej przed ukończeniem 3. roku życia, ujawnia się dopiero w wieku szkolnym - informuje "Journal of Child Psychology and Psychiatry".

Badania: zachowania agresywne u dzieci ulegają odroczeniu

Badacze z Case Western Reserve University (USA) doszli do wniosku, że zachowania agresywne u dzieci, które mają swoje podłoże we wczesnym dzieciństwie (3 lata i mniej) i są wynikiem obserwowania aktów przemocy pomiędzy rodzicami, pozostają uśpione przez kilka kolejnych lat i zaczynają być widoczne po wkroczeniu w wiek szkolny.

- Ludzie mogą myśleć, że tak małe dzieci są bierne i nieświadome, ale one zwracają uwagę na to, co dzieje się wokół nich - komentuje Megan Holmes, współautorka badania.

 W badaniu uczestniczyły dzieci, które były świadkami przemocy domowej przed ukończeniem 3. roku życia, ale nigdy ponownie w wieku późniejszym oraz dzieci, które nigdy w życiu nie stały się obserwatorami podobnych sytuacji w domu. W ciągu 5 lat czterokrotnie sprawdzano u nich rozwój zachowań agresywnych.

Nie zauważono żadnych różnic w zachowaniu maluchów w wieku 3-5 lat, jednak po osiągnięciu wieku szkolnego nastąpił wzrost przejawów agresji u dzieci będących świadkami przemocy. W dodatku im częściej dzieci obserwowały w przeszłości akty przemocy między rodzicami, tym bardziej stawały się agresywne.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum