Badania: wzrasta przeżywalność po przeszczepach płuc

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2014 14:34

Z roku na rok rośnie liczba wykonywanych przeszczepów płuc. Wzrasta też przeżywalność pacjentów. Jednak jakość życia wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Artykuł na ten temat opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Deutsches Ärzteblatt International".

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba przeszczepów płuc wzrosła o ok. 20 proc. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu są końcowe stadia różnych przewlekłych chorób układu oddechowego, gdy inne metody leczenia nie przyniosły rezultatów. W założeniu transplantacja płuc ma nie tylko przedłużyć życie pacjentów, ale też znacząco poprawić jego jakość.

Naukowcy z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji (Niemcy) postanowili sprawdzić, jak faktycznie wygląda życie chorych po przeszczepie płuc. Zespół dr. Marca Harterta przeanalizował artykuły naukowe z kilku różnych medycznych baz danych oraz materiały uzyskane od fundacji i stowarzyszeń zrzeszających pacjentów po transplantacji. Na ich podstawie naukowcy ustalili, że przez ostatnie 25 lat śmiertelność w ciągu 90 dni od operacji przeszczepienia płuc spadła z 19,4 proc. do 10 proc. 

Niestety wielu pacjentów, którzy przeżyli, cierpi z powodu poważnych komplikacji. Ok. 3 proc. z nich doznaje ostrej reakcji odrzucenia przeszczepu, a prawie 30 proc. objawów przewlekłego odrzucenia. Innymi często pojawiającymi się problemami są: powikłania ze strony dróg oddechowych, niewydolność przeszczepu i poważne schorzenia innych (poza płucami) organów. 

Aby poprawić jakość życia i wyniki pacjentów po transplantacji płuc, zdaniem autorów, potrzebna jest lepsza współpraca pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi a lekarzami pierwszego kontaktu z lokalnych przychodni i szpitali, którzy na co dzień zajmują się osobami po transplantacji.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum