Badania: środki czystości w sprayu równie niebezpieczne jak papierosy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 10:34

Naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen ostrzegają - częste stosowanie środków czystości w spayu może mieć wpływ na płuca podobny jak wypalanie 20 papierosów dziennie.

Środki czystości w sprayu równie niebezpieczne jak papierosy. Fot. Archiwum

Badacze prześledzili dane zebrane od 6235 osób biorących udział w dużym europejskim badaniu zdrowotnym - European Community Respiratory Health Survey. 53 proc. badanych stanowiły kobiety, stan ich zdrowia monitorowano ponad 20 lat. Szczegóły opublikował magazyn "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine", wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Klatki Piersiowej.

Naukowcy sprawdzali wyniki spirometrii, podczas której oznaczano tzw. natężoną objętość wydechową pierwszosekundową, oznaczaną jako FEV1 (Forced Expiratory Volume in 1 second) - objętość powietrza wydmuchnięta z płuc w czasie pierwszej sekundy maksymalnie natężonego wydechu.

Okazało się, że w porównaniu z kobietami, które nie miały zbyt częstej styczności ze środkami czystości w sprayu, u ich rówieśniczek, które na taki kontakt były narażone, wskaźnik FEV1 obniżał się wyraźniej szybciej w kolejnych latach życia. Oznacza to, że stan płuc tych kobiet pogarszał się relatywnie szybciej.

Zanotowano również wyraźnie większą częstość występowania astmy u kobiet, które stosowały środki czystości w sprayu we własnym domu (12,3 proc.) lub w pracy (13,7 proc) w porównaniu z paniami, które nie używały aerozoli w pracach porządkowych (9,6 proc.).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum