Badania: skarżymy się na stan zdrowia nieco rzadziej niż inni Europejczycy

Autor: Forsal/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 09:40

Najnowsze badania Eurostatu wskazują, że mieszkańcy Łotwy i w Austrii najczęściej skarżą się na problemy z wykonywaniem zwykłych czynności z powodu długotrwałych problemów zdrowotnych. Polacy też o tym mówią, ale znacząco rzadziej.

Problemy z codziennym życiem przez zły stan zdrowia zgłosiło 22,8 proc. Polaków. Fot. Shutterstock

W 2016 r. 24,1 proc. dorosłych Europejczyków zgłaszało, że przez problemy zdrowotne mieli trudności z wykonywaniem podstawowych czynności. Spośród nich 16,7 proc. stwierdziło, że mają pewne długotrwałe ograniczenia, a 7,4 proc., że mają poważne długotrwałe ograniczenia - podaje Eurostat.

W całej Wspólnocie najwyższy udział osób ze zdrowotnymi ograniczeniami w codziennym życiu był na Łotwie i w Austrii. Ponad jedna trzecia populacji w wieku 16 lat lub więcej na Łotwie (37,4 proc.) i Austrii (34,2 proc.) stwierdziła, że ich zdrowie ogranicza zdolność do wykonywania zwykłej działalności. 

Na drugim końcu badania odnotowano mieszkańców Szwecji (12,5 proc.), Malty (12,9 proc.), Cypru (16,0 proc.).

Polska znalazła się poniżej średniej unijnej. Problemy z codziennym życiem przez zły stan zdrowia zgłosiło 22,8 proc. Polaków, z czego 15,8 proc. to były osoby skarżące się na pewne długotrwałe ograniczenia, natomiast 7 proc. na poważne długotrwałe ograniczenia. 

ZUS zsumował wszystkie dni, które każdy Polak spędził na zwolnieniu w 2017 r. I okazało się, że było ich aż 229 mln. To o 9 mln więcej niż rok wcześniej i 35 mln więcej niż np. w 2014 r.

Rekordowe były też wydatki na zasiłki wypłacane pracownikom na L4. W ubiegłym roku ZUS na zasiłki wydał ponad 11,3 mld, a zakłady pracy - 6,3 mld zł.

Jakie choroby powodują, że nie chodzimy do pracy? Jak precyzuje Gazeta Wyborcza, coraz częściej dominują zaburzenia/choroby psychiczne. Z tego powodu w ciągu roku Polacy biorą aż 18-20 mln dni chorobowego. Zwolnienia bierzemy na depresje, stany lękowe czy problemy psychiczne.

Więcej: www.forsal.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum