Badania przesiewowe nie dla seniorów

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2009 13:54

Darmowe badania profilaktyczne należą się maksymalnie do 69. roku życia. Starszym już nie.

Finansowane przez rząd i NFZ badania profilaktyczne  kończą się na 69-latkach (mammografia). Jeszcze młodszym - tylko do 65 lat - należy się wczesne wykrywanie raka jelita grubego i spirometria. Cytologia - tylko do 59. roku życia.

Pracująca więc jeszcze kobieta, która nie osiągnęła wieku emerytalnego, jest już za stara na bezpłatne badania profilaktyczne finansowane przez Fundusz.

NFZ twierdzi, że starsi mogą brać skierowania od lekarzy na badania, ale lekarze nie palą się do ich wystawiania. Seniorzy żalą się na dyskryminację.

Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału NFZ twierdzi, że programy profilaktyczne dostosowane są do statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, a te wskazują przedziały wiekowe, w których ludzie najczęściej zapadają na różne choroby.

Młodszych lub starszych pacjentów na badania skierować może w razie potrzeby lekarz. Koszur twierdzi, że jeżeli np. ginekolog uzna, że pacjentka z innego przedziału wiekowego  powinna mieć cytologię i wykona badanie, nie straci, bo wykona poradę tzw. wyższego stopnia i będzie miał więcej zapłacone. Np. za poradę specjalistyczną NFZ płaci lekarzowi 33,6 zł, a kompleksową (czyli ze zrobieniem cytologii) 75,6 zł.

W 2008 r. w województwie zachodnio-pomorskim specjaliści wykonali ponad 17 tys. cytologii i ponad 5 tys. mammografii kobietom młodszym i starszym niż te objęte programami profilaktycznymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum