Badania przesiewowe na COVID-19 w Kołobrzegu, czyli monitoring koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2021 17:21

W Zachodniopomorskiem trwa program badań przesiewowych na COVID-19, którego realizacją zajmuje się m.in. Szpital Wojewódzki w Koszalinie. W lutym placówka przeprowadzi je w Kołobrzegu. Zarejestrowało się ok. 600 osób - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa szpitala Marzena Sutryk.

Badania przesiewowe na COVID-19 w Kołobrzegu, czyli monitoring koronawirusa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19 realizowany jest w woj. zachodniopomorskim od listopada 2020 r.

Bezpłatne, dwuetapowe badania skierowane są do osób w wieku produkcyjnym - kobiet między 18. a 59. rokiem życia i mężczyzn w wieku 18-64 lat. W pierwszym wykonywane są testy serologiczne (pobranie krwi).

Osoby z dodatnim wynikiem kierowane są do drugiego etapu na testy molekularne (wymaz). Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem SARS CoV-2 odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 oraz weryfikację aktywności tego zakażenia.

Badania przeprowadza pięć specjalistycznych szpitali, w tym Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Placówka ma wykonać 10 tys. testów w pierwszym etapie i tysiąc w drugim.

Jak podała Sutryk w lutym pracownicy szpitala pojadą do Kołobrzegu realizować badania wśród chętnych mieszkańców tego miasta i okolicznych miejscowości, by ci nie musieli fatygować się do Koszalina. Prowadzone one będą w Laboratorium Alab w Kołobrzegu przy ul. Ratuszowej, w godz. 12-15.

Wstępnie planowany był jeden termin badań, 3-4 lutego. - Na badania zarejestrowało się jednak ok. 600 osób i ze względu na to duże zainteresowanie wyznaczono dodatkowy termin na 10-11 lutego - zaznaczyła Sutryk.

Od początku listopada ub.r. , gdy rozpoczęto realizację programu, w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie na badania zarejestrowało się ponad 9 tys. mieszkańców regionu. Są więc jeszcze wolne miejsca.

- Zachęcamy indywidualne osoby, ale też firmy, które chciałyby zgłosić na testy swoich pracowników. Z naszej strony deklarujemy gotowość do tego, by przy zgłoszeniu większej liczby osób do badań, przyjechać na miejsce, by takie badania przeprowadzić w zakładzie pracy - podkreśliła Sutryk.

W sprawie zgłoszenia na badania prowadzone przez Szpital Wojewódzki w Koszalinie należy dzwonić od poniedziałku do piątku pod numery telefonów: 690-408-761 ( w godz. 8-14.30 z przerwą w godz. 12.-12.30) albo 94-34-88-344 (godz. 9.30-14).

Zgodnie z założeniami programu w Zachodniopomorskiem ma zostać przeprowadzonych 50 tys. testów serologicznych (badanie krwi) i 5 tys. testów molekularnych (wymazy z nosa i gardła). Na realizację przedsięwzięcia przeznaczonych jest ponad 15 mln zł z funduszy unijnych. 

PAP - Inga Domurat

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze