Badania: opieka rodziców w szpitalu jest korzystna dla wcześniaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2018 16:39

Stan zdrowia wcześniaków na oddziale intensywnej terapii poprawia się szybciej, gdy część czynności pielęgnacyjnych wykonują ich przeszkoleni rodzice - informuje "The Lancet".

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W wielu szpitalach rodzice mogą przebywać na oddziale intensywnej opieki medycznej razem z dziećmi. Są jednak traktowani jak odwiedzający.

Zainspirowani przykładem szpitala w Tallinie (Estonia), gdzie rodzice mogą pomagać w opiece na dziećmi, dr Karel O'Brien i jej kanadyjski zespół z Sinai Health System w Toronto postanowili sprawdzić na większą skalę, co się stanie, jeśli rodzice będą mogli aktywniej włączyć się w opiekę nad własnymi, urodzonymi przed terminem dziećmi.

Połowa uczestniczących w badaniu rodziców otrzymała krótkie przeszkolenie, dotyczące podstawowych zabiegów wykonywanych podczas opieki nad wcześniakiem. Chodziło o karmienie, podawanie doustnych leków, kąpanie, ubieranie, mierzenie temperatury, wypełnianie karty choroby oraz udział w obchodach i podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia.

Część trudniejszych zabiegów - na przykład robienie zastrzyków - została zarezerwowana tylko dla personelu medycznego. Eksperyment nie miał na celu zmniejszenia szpitalnych wydatków, ale poprawę stanu zdrowia dzieci.

Badanie objęło trzy kraje (Kanada, Australia i Nowa Zelandia), 26 szpitali i 1800 dzieci urodzonych siedem lub więcej tygodni przed czasem. Jak się okazało, po trzech tygodniach pobytu w szpitalu dzieci, których rodzice zostali przeszkoleni i pomagali w opiece przybierały na wadze średnio o 2 gramy dziennie więcej w porównaniu z dziećmi przebywającymi w innych szpitalach. W ciągu trzech tygodni przybrały na wadze o 8 proc. więcej.

Także rodzicom zaangażowanie w opiekę nad własnymi dziećmi wychodziło na dobre - czuli się mniej zestresowani i bezsilni, mogąc podjąć konkretne działania. Matki, które zajmowały się dzieckiem w szpitalu po wypisaniu go do domu częściej karmiły piersią.

Aby zapewnić odpowiednią opiekę, angażujący się w opiekę pacjenci musieli przebywać w szpitalu co najmniej przez sześć godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Szpital zapewniał im miejsce do spania.

Paweł Wernicki (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum