Badania: ok. 70 proc. dzieci w ośrodku preadpocyjnym ma wady rozwojowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2013 10:01

Prawie 70 proc. dzieci umieszczonych w ośrodku preadopcyjnym Fundacji Rodzin Adopcyjnych ma różnego rodzaju problemy rozwojowe; 99 proc. matek dzieci tam przebywających nie było nigdy u lekarza podczas ciąży.

Badania: ok. 70 proc. dzieci w ośrodku preadpocyjnym ma wady rozwojowe

Fundacja Rodzin Adopcyjnych przeanalizowała sytuację 219 dzieci umieszczonych w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku w latach 2010-12. Były to dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia. Na tej podstawie powstał raport "Sytuacja niemowląt pozbawionych opieki rodzicielskiej".

Badanie pokazało, że 99 proc. matek dzieci przebywających w IOP nie było nigdy u lekarza w czasie ciąży. Jak podkreślają autorzy raportu, nie jest to jednak związane z brakiem dostępu do opieki medycznej, ale w większości przypadków z odrzuceniem i porzuceniem emocjonalnym dziecka przez rodziców już na etapie ciąży. Część matek wypiera fakt, że jest w ciąży i dowiaduje się o tym po kilku miesiącach lub podczas akcji porodowej.

Ponieważ matka wypiera, że jest w ciąży, nie chodzi do lekarza i nie zmienia swojego trybu życia, a to oznacza, że nie rezygnuje z nałogów takich jak narkotyki, alkohol, nikotyna, jest niedożywiona i nie przyjmuje żadnych witamin i minerałów, nie robi badań, prowadzi zły tryb życia, a w przypadku przemocy nadal jest ofiarą. Ma to konsekwencje dla dalszego rozwoju dziecka.

Blisko 31 proc. podopiecznych IOP to dzieci przedwcześnie urodzone i urodzone o czasie, ale z niską wagą urodzeniową (dla porównania wśród ogółu noworodków odsetek ten wynosi 5-11 proc.).

Prawie 70 proc. dzieci miało różnego rodzaju problemy rozwojowe wynikające ze stanu i uzależnień matek (np. 3,1 proc. - zespół odstawienny, 9 proc. - FAS, czyli zespół zaburzeń spowodowanych piciem alkoholu w czasie ciąży) oraz braku opieki w ciąży i złego jej prowadzenia.

Do IOP trafiają głównie niemowlęta pozostawione w szpitalach i odebrane rodzicom w wyniku interwencji i postanowienia sądu. Te pierwsze pozostają w placówce 61 dni, te drugie - aż 214. Wśród dzieci pozostawionych w szpitalach 36 proc. to zdrowe donoszone niemowlęta, wśród tych odebranych rodzicom - jedynie 13 proc.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum