Badania: ludzie sami kopią sobie grób łyżką i widelcem

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 16 września 2017 15:22

Najbardziej szokującą konkluzją badania opublikowanego w ”The Lancet” nt. stanu zdrowia populacji ziemskiej jest stwierdzenie naukowców, że nieprawidłowe odżywianie było w roku 2016 decydującym czynnikiem co piątego zgonu na świecie.

Badania: ludzie sami kopią sobie grób łyżką i widelcem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyniki badań wykazują, że ryzyko zgonu wzrasta przy odżywianiu z niedoborem produktów z pełnego przemiału, bez orzechów, owoców i ryb, za to z przewagą w diecie produktów mięsnych.

Niewłaściwe odżywianie jest przyczyną nadwagi, wysokiego poziomu cukru i cholesterolu we krwi i wysokiego ciśnienia - ostrzegają naukowcy. Te cztery dolegliwości należą do 10 najczęściej występujących czynników ryzyka, odpowiedzialnych za przedwczesną śmierć.

Pomimo postępu w dziedzinie ochrony zdrowia przede wszystkim nadwaga jest poważnym problemem w wielu krajach - podkreślił Christophe Murray z Instytutu Ewaluacji Zdrowia Uniwersytetu Washingtona w Seatle. W roku 2016 10 mln osób na świecie zmarło na choroby wynikające ze złych nawyków żywieniowych. Dane te pochodzą z badania ”Global Burden of Desease”, zawierającego informacje przekazane przez ponad 2500 ekspertów na temat 330 chorób, przyczyn śmierci i obrażeń. Wyniki tych badań obejmują 195 krajów i regionów.

Jak stwierdzono, w roku 2016 na całym świecie większość ludzi zmarła na dolegliwości sercowe (9,5 mln) - zawały serca i inne choroby wieńcowe, które w wielu krajach występują coraz częściej. Podobnie jak cukrzyca, w wyniku której w ubiegłym roku zmarło 1,4 mln osób. Jest to wzrost o 31 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Szczególnie negatywną rolę odgrywa palenie tytoniu - stwierdzili badacze. Papierosy i inne wyroby tytoniowe były w roku 2016 pośrednią przyczyną zgonu 7,1 mln osób, czyli 5-krotnie więcej niż cukrzyca.

Eksperci ds. zdrowia dostrzegają natomiast duże postępy w walce z niektórymi chorobami zakaźnymi, szczególnie AIDS i malarią. Niestety o 82 proc. wzrosła liczba zgonów na gorączkę denga, której zarazki roznoszone są przez komary. Choroba ta, występująca w regionach tropikalnych i subtropikalnych, wywołała zgon 37 800 osób.

Jak podają naukowcy, przeciętna spodziewana długość życia w roku 2016 wynosiła 75,3 lat dla kobiet i 69,8 lat dla mężczyzn. Japończycy wciąż wiodą prym długowieczności: przeciętna wieku dla obydwu płci wynosi 83,9 lat. Najniższa jest w Republice Centralnej Afryki - 50,2 lat dla obydwu płci. W Niemczech chłopcy urodzeni w roku 2016 mogą dożyć przeciętnie 78,5 lat, dziewczynki 83,3. W Polsce odpowiednio 73,4 i 81,6 lat.

W roku 2016 ok. 150,5 tys. osób zginęło w konfliktach zbrojnych i wskutek terroru, najwięcej w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. W ciągu ostatnich 10 lat liczba ta wzrosła o 143 proc. Na całym świecie urodziło się w ubiegłym roku 128,8 mln dzieci, a 54,7 mln. ludzi zmarło.

Czytaj: www.dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum